BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Röviden

Az MVM az áramtőzsdén?

A Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. az európai áramkereskedelemben való részvételt mérlegeli, tevékenységét ki akarja terjeszteni a liberalizált európai piacokra - nyilatkozott a Reutersnek az MVM bécsi székhelyű vállalata, az MVM-Adwest marketingrészlegének vezetője. Franz Sili elmondta, az MVM vizsgálja, hogy tagja legyen-e az európai áramtőzsdéknek, először az osztrák EXAA-nak, majd a többinek, köztük a német EEX-nek. Eddig is jelen volt az osztrák és a német árampiacon, de üzleteit kétoldalú megállapodások alapján bonyolította le a külföldi energetikai társaságokkal. Az osztrák EXAA jelenleg 22 áramtermelő és -kereskedő céget számlál, a német EEX-n, a kontinens északnyugati részének legnagyobb tőzsdéjén pedig 112 cég tevékenykedik. (VG)



Lassan nő a Lukoil szibériai termelése

Az orosz Lukoil olajtársaság továbbra is csak 3-4 százalékkal kívánja növelni a nyugat-szibériai termelését, a helyi nagy olajtartalékok ellenére megtartva az elmúlt tíz év alatti átlagos ütemet. Fejlesztéseit ugyanis más régiókba, egyebek közt az északorosz Tyiman-Pecsora térségbe, valamint a Kaszpi-tengerre és környékére összpontosítja. Így például már jövőre, a tervezettnél egy évvel korábban megkezdi a feltáró fúrást a Kaszpi-tenger azeri szektorában fekvő Jamal-mezőn, amelynek készleteit minimálisan több tíz millió tonnára becsüli. A cég arra számít, hogy 2010-re az össztermelésének mintegy 15 százalékát már a külföldi lelőhelyek adják. Elemzők szerint viszont a társaságnak Szibériára is nagyobb figyelmet kellene fordítania, hiszen termelésének növekedése elmarad az évi tízszázalékos helyi iparági átlagtól. (Reuters, Bloomberg)



Tovább szűkül az ausztrál gyapjúkínálat

A piacvezető Ausztrália gyapjútermelése 55 éves mélypontra eshet a 2003/04-es (jövő júniusban végződő) idényben, miután az elmúlt évi nagy szárazság tovább ritkította a helyi juhállományt. A világ konfekcióipari gyapjúszükségletének mintegy felét adó déli kontinens kínálata várhatóan már csak 440 millió kilogramm lesz a korábban jelzett 470 és az előző idényben nyírt 490 millióval szemben. Az ausztrál termelés már az elmúlt évtizedben is mintegy 35 százalékkal csökkent. A gyapjú helyi aukciós árai mégis csökkentek szeptember elején, ugyanis az ausztrál dollár erősödése visszafogta a legnagyobb vásárló, Kína keresletét. (Bloomberg)



Sérült a kisebbik iraki olajkikötő

Irak második legnagyobb perzsa-öbölbeli olajkikötője, Khor al-Amaya szerkezetileg súlyosan károsodott még az 1991. évi háború idején, kijavítása hosszabb időt vesz majd igénybe az amerikai hadsereg illetékese szerint. Ráadásul egyelőre semmi jele, hogy megkezdődött volna a helyreállítás. Ezzel cáfolta a bagdadi olajipari tárca vezetőjének bejelentését, miszerint a jövő hónapra tervezett 11 százalékos exportbővítésben már szerepet játszhat a napi 400 ezer barrel kapacitású terminál is. A perzsa-öbölbeli szállítások növelése azután kapott fokozott hangsúlyt, hogy a Törökországba irányuló észak-iraki csővezeték működtetését sorozatos szabotázsakciók gátolják. Ám a dél-iraki olaj egyelőre csak Mina al-Bakr kikötőjén keresztül távozhat az országból. (Bloomberg)



Kevesebb orosz gabonahozam

Oroszországban eddig 55,2 millió tonna gabonát arattak le a vetésterület 69 százalékáról. Ez a tavalyi termés mintegy 64 százalékának felel meg. A hektáronkénti átlaghozam csak 1,87 tonna volt, azaz 18 százalékkal elmaradt a tavalyitól. A helyi agrártárca ezért 65-70 millió tonnás össztermésre számít a tavalyi 86,5 millióval szemben. Az őszi gabona kínálata jövőre is kisebb lehet, hiszen a tavalyinál közel 8 százalékkal kisebb területet készítettek elő vetésre. (Bloomberg)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.