BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassan kifutnak a betétikamat-akciók

Érdekes fordulatot vett a hazai pénzintézetek lakossági megtakarításokért folytatott harca. Miközben a legtöbb piaci szereplő akciója a végéhez közeledik, október 20-ával belép a piac legnagyobb szereplője, az OTP Bank, amely szintén a kamatemelés mellett tette le voksát. A HVB Bank pedig novembertől rátesz egy lapáttal: 9,3 százalékon kínálja két hónapos lekötését.

Az őszi trendforduló, azaz a kamatvágás nem történt meg, s az elemzők már nem is fűznek reményeket ahhoz, hogy ebből az idén valami is lesz. Ezt a nézetet erősítik azon jegybanki nyilatkozatok is, miszerint a kamatvágáshoz erősebb forintot szeretnének látni. (Igaz, a miniszterelnök október elején tett nyilatkozata, miszerint novemberben kamatvágásra kell berendezkedni, átmenetileg "megzavarta" a piacot.)

A bankok egy része ősz elején úgy döntött: újabb harcot indít a magánszemélyek megtakarításáért, amire azért is jó esélyük van, mivel a korábban egyik legkedveltebb befektetési célpontnak számító hazai kötvény- és pénzpiaci alapokból június óta folyamatosan áramlik ki a pénz. Igaz, az alapkezelők szerint az októberi szaldó már emelkedést mutat, azon egyszerű oknál fogva, hogy a befektetők az elmúlt három hónap hozamaira pillanatva már kellemesebb számokkal találhatják szembe magukat, mint egy hónappal korábban.

A betéti piacot korábban az jellemezte, hogy a kamatverseny alól bizony voltak, akik kibújtak. Ebbe a körbe sorolhatók a lakossági üzletágban komolyabb múltra visszatekintő pénzintézetek, akik eddig nem igazán tartották szükségesnek, hogy csábító kamatokkal próbálják legyűrni a konkurenseket. A bankszektor második legnagyobb szereplője, a K&H szeptember elején indította el akcióját, s a döntésben vélhetően szerepet játszott az is, hogy ezzel a lépéssel próbálta ügyfelei körében erősíteni a bizalmat. Október 10-ig a 2 hónapos lekötésre 8,65, illetve 9,15 százalékot ajánlott a magánszemélyeknek, az előbbit legalább 100 ezer, az utóbbit minimum 1 millió forint lekötés esetén. Október 13-tól viszont már csak a K&H Trezor lekötött betétek (60 napos futamidő) kínálnak viszonylag magasabb kamatot, 8,30 százalékot, 1 millió forint megléte esetén. A CIB korábbi 8,25-9,00 százalékos akciója is már a múlté, a két hónapos futamidejű CIB Classic Duó betét 5 millió forint megléte esetén mostanság 7 százalékos éves kamatot kínál, míg 1 millió alatt már csak 6,25, 1-5 millió között pedig 6,75 százalékot.

Az elmúlt hetekben kifutott az MKB és az IC Bank 9 százalékos kamatakciója, s három napig elérhető még az Általános Értékforgalmi Bank ajánlata, amelynek keretében fix 9 százalékos kamatot ígér a két hónapos lekötésre, minimum egymillió forint esetén. A bank akciója azonban nem merült ki a magas kamatban. A lekötés mellé az első évben díjmentes Cirrus/Maestro bankkártyát és igény szerint további 2 darab társkártyát kínál, a MobilBank Light szolgáltatása mellé pedig ez év végéig díjmentes SMS-szolgáltatást biztosít az ÁÉB. Visszavonásig él az IEB 9,25 százalékos kamattal csábító ajánlata is, amely az 500 ezer forint feletti megtakarításokra vonatkozik, ám csak a két hónapos lekötés esetén.

A kamatcsúcsot jelenleg változatlanul a Raiffeisen Bank tartja 9,3 százalékos betéti kondíciójával, amely 3 hónapos lekötésre jár, ám a hozzáférők számát némileg limitálja, hogy ez kizárólag 5 millió forint feletti összeg megléte esetén elérhető. Ötszázezer forint feletti lekötés esetén erre az időtartamra már csak 8,85 százalékos kamatot tudhat magáénak a magánszemély, míg ennél kisebb összegnél 8,15 százalékot.

A 9,3 százalékkal azonban nem marad sokáig egyedül, a HVB ugyanis novembertől rátesz még egy lapáttal: a 2 hónapos lekötésnél 5 millió forint felett a mostani 9 százalék helyett 9,3 százalékos kamatot tehet majd zsebre az ügyfél. Az akció december közepéig tart.

Az Erste Bank akciója november közepéig érvényes, ennek keretében - a korábbi akciójánál valamivel alacsonyabb - 9,05 százalékos éves kamatot fizet az ügyfeleknek 5 millió forint megléte esetén. Ez két hónapig fixnek számít, míg az azt követő két hónapra egy ennél magasabb, 9,15 százalékos kamattal kalkulálhat a magánszemély, legalábbis a jelenlegi kondíciós lista szerint. Az Erste ugyanis fenntartja magának a jogot, hogy az akciós kamatot időközben változtathatja.

Október 6-án lépett a Postabank: az egy hónapos betétek kamatát 150 bázisponttal, 6,5 százalékra emelte, a 3 hónapos lekötésnél pedig a korábbi 5,5 helyett 7,1 százalék üti az ügyfelek markát. A 6 hónapos futamidőben gondolkodókat pedig kerek 6 százalékos kamattal várja a hitelintézet, ami egyébként 50 bázispontos emelést jelent a korábbi állapothoz képest. Ennél kedvezőbb kamatot kínál a Postabank Takarékszámla: 2 millió forint megléte esetén 8,25 százalékos kamatot kaphat kézhez a magánszemély.

A legnagyobb hazai bank október 20-án lépett: az OTP Bank a 3 hónapra lekötött 2,5 millió, illetve e feletti összeg után fizetett kamatprémiumot növelte, amellyel az elérhető hozam az eddigi 7,15-ról 8 százalékra nőtt. Emellett a látra szóló lakossági megtakarítási és az elektronikus számla is két új sávval bővül, melyek után szintén magasabb kamat üti az ügyfél markát. A 2,5-5 millió forint közötti sávban a kamatérték 7,5, míg 5 millió és e feletti összeg esetében 9 százalék. A pénzintézeti folyamatok alakulásának, illetve a versenykörnyezet kamatstruktúrájának harmadik negyedéves változásainak áttekintését követően döntött így az OTP - indokolták lépésüket. S a kamatemeléssel ösztönözni kívánja a háztartások hitelintézeteknél elhelyezett megtakarításainak közel 40 százalékát kezelő bank a nagy összegű forintelhelyezéseket, s egyúttal erősíteni a lakossági megtakarítási hajlandóságot. Erre rá is férne, hiszen míg a hazai bankrendszerben az első negyedévben a háztartások 1,9 milliárd forinttal nettó megtakarítók voltak, addig a második negyedévben már mintegy 36 milliárd forinttal több hitelt vettek igénybe, mint amennyit megtakarítottak. Ráadásul úgy tűnik, a harmadik negyedévben is folytatódott a hitelfelvételi boom, sőt, a lakáshitelek terén újabb fellendülésnek lehettek tanúi a piaci szereplők. Ez pedig ismét kedvezőtlenül érintheti a betétek alakulását.

A Budapest Bank is október 20-át választotta kamatemelése kezdőnapjául, amely a teljes lekötési palettát érintette. Legnagyobb mértékben értelemszerűen a 2 hónapos futamidőn elérhető kamat mértéke változott, a 100 bázispontos növelés 7-7,7 százalékos sávba tolta fel az adatot. Az egy hónapos futamidőt választók 6,5-7 százalékot kapnak kézhez, ami három hónapos lekötés esetén 6,3-6,8 százalékra módosul. (FB)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.