A megállíthatatlannak tűnő lakossági fogyasztásbővülés, valamint az ebből következő megtakarításcsökkenés nem tükröződik markánsan a háromnegyed éves banki számsorokban: az ügyfélbetétek állománya - legalábbis a számait már közzétett néhány bank esetében - egy év alatt az inflációt jóval meghaladó mértékben emelkedett. Figyelemre méltó, hogy az állománynövekedésen belül is jelentős szerepet játszottak a lakossági betételhelyezések. (A bankok mindenesetre nem bíznak semmit a véletlenre: több hitelintézetnél még javában folynak a szokásos őszi kamatakciók, a piacvezető OTP pedig még csak nagyjából másfél hete árulja extra kondíciójú betéti termékeit.)
A napokban nyilvánosságra hozott adatok szerint az integrált takarékszövetkezetek öszszesített betétállománya 18 százalékkal - 96,2 miliárd forinttal - bővült egy év alatt, és szeptember végén nagyjából 630 milliárdot ért el. A növekedés meghatározó része - 82 milliárd forint - változatlanul a lakossági piacon következett be, így e szegmens betéteinek állománya a negyedév végén meghaladta az 524 milliárd forintot. A lakossági betéteknél az éves bővülés üteme 18,5 százalék, így részarányuk a betétek között 83,2 százalékra nőtt. A vállalkozói szektor az elmúlt évben 17,5 százalékkal növelte a takarékszövetkezeteknél elhelyezett megtakarításait, így az állomány szeptember végére 84,3 milliárd forintra növekedett. Az önkormányzati betételhelyezések 23 százalékkal bővültek a takarékoknál.
Az Inter-Európa Bank által közzétett adatok szerint az ügyfelekkel szembeni kötelezettségek állománya az egy évvel korábbi 107 milliárd forintról - 12 százalékos bővülést követően - 120 milliárdra növekedett. Az Inter-Európa gyorsjelentésében megjegyzi, hogy az ügyfélforrásokon belül jelentős hányadot képviselnek a lakosságtól származó, kedvező forrásköltségű betétek: arányuk szeptember végén megközelítette az 50 százalékot.
A Magyar Külkereskedelmi Bank beszámolója szerint az ügyfelek összesített folyószámla- és betétállománya 558,2 milliárd forintot ért el szeptember végén, ami az egy évvel korábbi, 493,7 milliárdos szintnél 13,1 százalékkal magasabb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.