Túladott a Zalakerámián az ÁÉB
Némi mosolyszünet után megállapodott egymással az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) és a Lasselsberger GmBH a Zalakerámia-részvények adásvételéről. A szerdán kötött szerződés alapján az osztrák társaság szakmai befektetőként hamarosan akár kizárólagos tulajdonosa is lehet a csempegyártónak. A megállapodás az ÁÉB 50,11 százalékos pakettjére vonatkozik, így saját részesedésével együtt a Lasselsberger hányada 89,7 százalékra emelkedik a tranzakció lezárultával. A bank közleménye szerint a részvények értékesítése legkésőbb szeptember 30-án realizálódik, ekkor kerül sor az ügylet elszámolására és a tulajdonjog tényleges átadására is. Az ÁÉB ezzel teljes Zalakerámia-pakettjét értékesíti. A bank külön kiemeli, hogy a megállapodással a felek közötti jogi és pénzügyi viták is nyugvópontra jutottak.
A Lasselsberger tavasszal nyilvános vételi ajánlatot tett a Zalakerámia részvényeire, az ÁÉB azonban - mellyel tavaly megállapodott a társaság felvásárlásáról - nem ajánlotta fel papírjait. A vita alapját többek között a csempegyártó tavalyi éves beszámolójában kimutatott veszteség képezte. A közgyűlés a Lasselsberger által delegált igazgatósági tagokat visszahívta, részvényeseinek pedig nem javasolta elfogadásra a 2350 forintos árfolyamon tett vételi ajánlatot. A későbbiekben a bíróság - többek között - a visszahívásról rendelkező közgyűlési határozatot is érvénytelenítette, így a vezető testület eredeti formájában működhetett tovább. A konfliktust azonban az érintettek egészen mostanáig nem oldották fel: az ajánlattételi időszakban az ÁÉB megtartotta Zalakerámia-részvényeit.
A helyzet most az, hogy a Lasselsberger az újabb ajánlattétellel feltehetőleg 90 százalék fölé növeli majd tulajdonhányadát a társaságban, a részesedése ugyanis már szinte most eléri ezt a kritikus értéket. Ezzel a lépéssel pedig minden bizonnyal a kiszorításra, majd a kivezetésre is sor kerül majd. Az ajánlati ár, amit a kisbefektetőknek figyelni érdemes, egyelőre kérdéses: annak a 180 napos átlagár, vagy a Zalakerámia-részvények megállapodásban szereplő vételára szabhat alulról korlátot. Az árfolyam jelenleg 2100 forinton áll - az átlagár valamivel 2200 forint fölötti -, tegnap 1,4 százalékot emelkedett a kurzusa.


