BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőkegondok egyes hazai biztosítótársaságoknál

A magyar biztosítási piac tőkefeltöltöttségi szintje 168 százalék volt 2004-ben, 8 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete most közzétett adataiból. A csökkenés a felügyelet szerint a 2004-ben, az EU-hoz való csatlakozásunkkal hatályba lépett új tőkekövetelmények következménye. A minimális biztonsági tőke értékének jogszabályi változása 12,8 milliárd forintos tőkeszükséglet-növekedést eredményezett, 21 társaságot és öt egyesületet érintve. A kezdő vagy kis állományú társaságoknak ez a változás azt jelentette, hogy az élet ágban a minimális biztonsági tőke 250 millióról 750 millióra, míg a nem élet ágban 150-350 millióról 500 vagy 750 millióra nőtt. Ehhez jöttek a minimális szavatolótőke-szükséglet számításának módszertanában bekövetkezett változások, amelyek tovább növelték a tőkeszükségletet.

Az élet ági részarány kismértékű növekedése 2004-re jelzi - írja a PSZÁF -, hogy a 2002-es visszaesés után érezhető fellendülésbe kezdett az élet ág.

Különösen a minimális biztonsági tőke igen jelentős növekedése miatt a biztosítótársaságok és a nagy egyesületek harmada nem felelt meg az új tőkekövetelményeknek a hatálybalépéskor - hívja fel a figyelmet a felügyelet. A biztosítókról szóló törvény (Bit.) ezek számára egy jövő év végéig tartó átmeneti időszakot engedélyezett, ám a tőkefeltöltés ütemezésére nem állapított meg szabályokat. Ezért a PSZÁF a nagy tőkehiányú biztosítókkal tőkefeltöltési tervet készíttetett. Mindezeken túl a Bit. átmeneti hatálya alá nem tartozó biztosítóknál - amelyek az új törvény hatálybalépésekor megfeleltek az új tőkekövetelményeknek - továbbra is figyelemmel kell lenni azokra, amelyek valamilyen oknál fogva a tőkemegfelelés szempontjából veszélyeztetettek - szögezi le a PSZÁF. Idetartoznak a tőkehiányos és a kis többlettel rendelkező biztosítók, illetve a tőkéjüket gyorsan felélő, rendszeresen egymilliárd forint körüli veszteséget felhalmozók, továbbá azok, amelyek dinamikus növekedése folytán a tőkeszükségletük veszélyesen nő.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.