Kéthavi csúcson az olajár
A következő napokban az üzemanyag- és fűtőolaj-felhasználás vezérli a nyersolaj áralakulását – vélik egybehangzóan a Bloomberg által megkérdezett amerikai elemzők. Továbbra sem csendesedik a vita a világ második legnagyobb kőolajkincsével rendelkező Irán és az ENSZ Biztonsági Tanácsa között az urándúsítási program miatt. (Irán partjainál, a Hormuzi-szoroson keresztül szállítják a világ olajfelhasználásának a negyedét.)
Az energiapapírok tegnap a hónap legnagyobb emelkedését könyvelhették el világszerte. A európai tőzsdei növekedés motorja a BP volt. A hazai parketten a Mol 2,4 százalékot drágult 12,5 milliárdos forgalomban, a záróár a január eleje óta nem látott szintre, 21 495 forintra nőtt. A varsói börzén is a Mol-papírok vezették az emelkedést a WIG20 index kosarában szereplő részvények között.
A tartósan magas kőolajárnál már nyereségessé válik az alternatív energiaforrások bevonása, illetve a gazdaságossági megfontolások miatt eddig nem kiaknázott energialelőhelyek termelésbe helyezése. A Credit Suisse adatai szerint az amerikai etanolgyártók gallononként (egy amerikai gallon 3,78 liter) 86 cent nyereségre tettek szert a múlt év közepén, amikor a fekete arany jegyzésára 70 dollár körül volt. A jelenlegi árszint a profitabilitási határ lehet, mert a tartósan 50 dolláros olajárnál már gallononként 21 centes veszteség lenne az etanolgyártás szaldója. A legkedveltebb alternatív energiaforrás jövedelmezőségét viszont csak részben szabja meg az olaj drágulása: az etanol árát 60 százalékban a kukoricáé determinálja. A drágulás így emelheti a kukorica iránti keresletet is, annak a most is tízéves csúcson lévő jegyzésárait tovább repítheti. VG


