BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lízingpiac: robbanást hoz az egészségügy

Januártól belép az egészségügyi berendezések finanszírozásának piacára a Hypo Alpe-Adria Leasing. A társaság tanulmánya szerint az egészségügyi szektor finanszírozása komoly növekedési potenciállal rendelkezik, az egészségügyi ellátás eszközigénye az elmúlt évtizedek technológiai fejlődésének következtében jelentősen megnőtt, a hazai ellátás színvonalának javításához az eszközpark cseréje és bővítése szükséges.

Az orvosigép-finanszírozás volumene egyes becslések szerint évente mintegy 30-40 százalékkal emelkedhet - olvasható a Hypo Alpe-Adria Leasing sajtóközleményében. Bár pontos statisztikák nincsenek, Nyugat-Európához képest meglehetősen alulreprezentált Magyarországon az egészségügyi berendezések, műszerek finanszírozása.

A Magyar Lízingszövetség tagvállalatai mellett komoly finanszírozóként működnek maguk a gyártók és forgalmazók is – az esetek többségében hosszabb fizetési határidőt, részletre történő adásvételt, határozott idejű bérleti konstrukciót ajánlva a vevőknek -, ez utóbbi szolgáltatás nagyságrendjéről azonban nincsenek pontos adatok. Becslések szerint az orvosi gépek és berendezések lízingpiaca mintegy 10 milliárd forintot tehet ki, azaz a teljes tavalyi gépfinanszírozásnak körülbelül 6-7 százalékát adja.

A szektor átalakításával rengeteg orvos veszti el a munkáját, a többségük magánpraxison gondolkodik, ezzel párhuzamosan jelentős eszközberuházások várhatóak – világít rá a Kiss Zoltán, a közeljövőben az egészségügyi finanszírozásba is bekapcsolódó Hypo Alpe-Adria Leasing vezérigazgatója.

A tulajdonviszonyok változása – így az egyes kórházak „magánosodása” szintén beruházásokat indukál, hiszen a páciens azt a rendelőt keresi fel, amely korszerűen felszerelt; nem beszélve az egyre szaporodó magánklinikák növekvő eszközigényéről, amelyek a legkorszerűbb berendezéseket használják.

A magánszektor mellett ráadásul az állami, önkormányzati, minisztériumi, egyházi tulajdonban lévő intézmények finanszírozási lehetőségei terén is komoly alternatívát jelenthet a lízing, hiszen ezek eszközellátottsága jellemzően nem megfelelő.

Vélhetően a kockázati elemek is szerepet játszanak abban, hogy egyelőre viszonylag kevés, féltucatnyi piaci szereplő (CIB Lízing, Siemens Leasing, UniCredit Leasing, SG, Raiffeisen Lízing, Budapest Lízing) foglalkozik egészségügyi berendezések, műszerek finanszírozásával. A piac ugyanakkor meglehetősen koncentrált: a lízing keretében történő kihelyezés jelentős hányadát ugyanis két társaság, a CIB Lízing és a Siemens Lízing adja.

Az orvosieszköz-finanszírozás közel felét a fogászati, illetve fogtechnikai gépek lízingje adja, amelynek keretében az alaptevékenységhez szükséges eszközöket keresik az érdeklődők (fogászati kezelőegységek), de nem ritka az sem, hogy egy teljes fogászati rendelő berendezésének a finanszírozását igénylik. VGO keret Lízing vagy bankhitel? A lízing esetében a finanszírozás fedezete maga a lízingtárgy, vagyis a megvásárolni kívánt gép, berendezés, ezért kevesebb egyéb biztosítékra van szükség, mint hitel esetében. Igaz, a finanszírozhatóság megítélésében az eszköz mellett egyaránt fontos szerepet játszik az ügyfél minősítése is, bár a lízingtárgyak esetleges visszavétele etikai problémát is felvet, főként, ha életmentő berendezésekről van szó.

A lízing nem számít drágább finanszírozási formának, mint a bankhitel, kamatkondíciói versenyképesek a beruházási hitelekével, sőt a lízingcégek a kamaton kívül egyéb költségeket (például hitelbírálati díj, rendelkezésre tartási jutalék, folyósítási jutalék, számlavezetési költség) többnyire nem számítanak fel a futamidő alatt az ügyfeleknek.

A lízingszerződés megkötésének folyamata számottevően gyorsabb a banki folyamatoknál: ez egyrészt az eszközkockázatot is figyelembe vevő döntési rendnek, másrészt a közjegyzői közreműködést nem igénylő szerződési lehetőségnek köszönhető. Nem beszélve arról, hogy miután a lízingcégek minimális kezdőrészlet lehetőséget biztosítanak, az egészségügyi piac szereplői lehetőséget kapnak arra, hogy ne saját tőkéjüket és pénztartalékaikat kössék le. A vevők részéről jellemző elvárásként szerepel a minél alacsonyabb önrész (akár nulla százalékos, sőt a díjfizetésekre vonatkozó türelmi időt is elvárnak a lízingbevevők), a minél hosszabb futamidő (jellemzően 5-6 év) és a minél olcsóbb finanszírozás (deviza alapú, azaz euró, svájci frank alapú finanszírozások térnyerése).

Az ágazatban ugyanakkor erős a verseny. Gyors, egynapos döntéshozatal, működő scoring rendszer, nagyon leegyszerűsített ügyféloldali papírigény – Kiss Zoltán szerint többek között ezen szolgáltatások szükségesek ahhoz, hogy komolyabb szeletet tudjanak kihasítani az egészségügyi gépek, berendezések finanszírozásának piacán az elkövetkező időszakban. Elsődleges célként az úgynevezett kis szállítók megnyerését emelte ki, miután ügyféloldali megkeresés nagyon kevés van: a forgalom 95 százalékát a szállítók generálják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.