Az OTP Bank Romania (OBR) néhány fiókjában felfüggesztik a fedezet nélküli fogyasztási hitelezést, és csak abban az esetben folytatják, ha jobban kezelhetővé válik az állomány, vagyis csökken a kockázata – közölte a Ziarul Financiar című román üzleti lappal Diósi László vezérigazgató.
Diósi közlése szerint 14 fiókban állítják le az említett hitelek nyújtását, s ezt azzal indokolta, hogy aggasztó volt a problémás hitelek növekedési üteme. Ám amint javul a helyzet – beleértve az alkalmazottak felkészültsé-gét – az érintett értékesítési egységekben is újból megkezdik a fogyasztási hitelezést, nagy valószínűséggel márciusban vagy áprilisban.
Az OTP Bank éves tőzsdei gyorsjelentése szerint az OBR portfólióminősége jelentős mértékben romlott tavaly: a problémás hitelek aránya a negyedik negyedév során 6 százalékról 10,5-re nőtt, a teljes évet tekintve pedig a romlás még nagyobb ütemű. A képet viszont némileg árnyalja, hogy a problémás állomány elsősorban az átlag alatti és a kétes kategóriákban emelkedett, illetve a romlás részben szezonális és technikai jellegű volt.
Szakértők szerint más hitelintézetek is követhetik az OTP példáját a romániai piacon. Valentin Lazea, a Román Nemzeti Bank (BNR) vezető közgazdásza a magánszemélyek hitelfelvételét fenntarthatatlan üteműnek nevezte.
A vezető magyar bank román leánya a tavalyi évet 2,8 milliárd forintos veszteséggel zárta, ez lényegében megegyezik az egy esztendővel korábbival. A veszteség alulmúlta az eredetileg tervezettet, amely részben egyszeri tételekkel, részben egy jelentős méretű leírt hitelnél bekövetkezett megtérüléssel magyarázható. Diósi László rámutatott: a rossz hitelek aránya csak statisztikai szempontok miatt nőtt, igazából lényeges változás nem történt, a gyengébb kategóriákba való minősítés a más jelentési szabályok miatt fordulhat elő. Az OTP Bank Romania a Román Nemzeti Bank minősítési rendszerét használja, ez öt osztályt foglal magában, A-tól E-ig, a hitelfelvevő fizetésképességétől a törlesztési szokásokig. Tobias Seiferth, a bank vállalati divíziójáért felelős vezérigazgató-helyettes ehhez hozzáteszi, hogy a helyi minősítési rendszer miatt be kell sorolni az újonnan alakult vállalkozásokat is, mint például az ingatlanfejlesztőket a gyenge E kategóriába, még akkor is, ha a cégnél semmilyen probléma nem tapasztalható.
A romániai OTP-leány vezérigazgatója közölte: a bank hamarosan saját minősítési rendszert dolgoz ki annak érdekében, hogy a jövőben a mostanihoz hasonló helyzetek ne fordulhassanak elő. Diósi azt is elmondta, hogy az idén leállítják a jelenleg 104 tagú fiókhálózat bővítését, mert szerinte szükség van – mint minden más banknál – némi stabilizálódásra. A nagy alkalmazotti fluktuáció, illetve a csalási kísérletek emelkedése nagy nyomást gyakorol a működésre, és most már az alkalmazottak képzésére és a pénzügyi ellenőrzési rendszerre koncentrálnak.
A Raiffeisen Bank elemzői szerint a hír kedvezőtlen, ugyanakkor a romániai leány csoporton belüli elenyésző súlya miatt nem számítanak piaci reakcióra. Ezt a vélekedést támasztja alá az OTP-részvény tegnapi tőzsdei szereplése is: a bankpapír 13 milliárdos forgalomban, 1,2 százalékos pluszban, 7505 forinton zárta a kereskedést, szemben a BUX 0,25 százalékos emelkedésével. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.