BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kis cégeket hitelezne az FHB

Elsősorban a kis- és középvállalatok finanszírozásában, valamint az euróalapú lakáslízingben látnak fantáziát az FHB vezetői. A társaság tegnapi közgyűlésén úgy döntöttek, a hitelintézet nem fizet osztalékot a tavalyi üzleti év után.

Az elmúlt év legfontosabb eseményének nevezte az Allianz Bank fiókhálózatának átvételét az FHB bankcsoport tegnapi közgyűlését követő sajtótájékoztatón Spéder Zoltán elnök. Szerinte ugyanis a fiókok számának 22-ről 53-ra növekedésének köszönhető, hogy a hitelintézet középbankká vált, és a bővítés lehetővé teszi a költségek optimalizálását is. Az elnök arról is beszélt, hogy „a család bankja” szlogenhez kötődő arculatváltás a marketingkampány mellett új termékcsomagok kialakítását is jelenti.

Harmati László üzleti vezérigazgató-helyettes úgy vélekedett, nemcsak az FHB bankcsoport, de az egész magyar bankszektor számára a kkv-k finanszírozása jelenti a kitörési lehetőséget. Szerinte ennek a vállalati szegmensnek a hitelezése több nagybanknál is megtorpant, a hitelintézetek kivárnak vagy korlátozzák a kisebb cégek finanszírozását. Jelentős piaci szereplők passzivitása pedig lehetőséget teremt ebben a szegmensben a bővülésre. Az FHB csoport az idén 25 százalékkal akarja növelni részesedését ezen a piacon.

Harmati László emellett komoly fantáziát lát az euróalapú lakáslízingben is. Reményeit arra alapozza, hogy jelenleg ez az egyetlen euróalapú lakásfinanszírozási lehetőség, ezt kihasználva az FHB csoport az idén négy-öt milliárd forint értékű ingatlanlízinget szeretne kihelyezni.

A közgyűlésen elfogadták a hitelintézet tavalyi évről szóló pénzügyi beszámolóját. A nemzetközi beszámolókészítési szabványok (IFRS) szerint a bankcsoport tavaly 11,2 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el, 59,9 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A magyar számviteli szabályok (mszsz) szerint azonban veszteséges volt. Az mszsz szerinti mérlegben a veszteséget az eredménytartalék terhére számolták el.

A két eredmény közötti eltérés az állami tőke visszafizetéséhez kapcsolódó elszámolásokból fakad. Az állam számára kibocsátott részvényeket ugyanis nagy ázsióval hozták forgalomba, ezeket a bevonáskor a magyar szabályok szerint az eredmény terhére, míg a nemzetközi szabályok szerint a tőkén keresztül számolták el.

Ha a hitelintézetnek nem kellett volna banki különadót fizetnie, adózás előtti és adózott eredménye is több milliárd forinttal magasabb lett volna. A mérlegfőösszeg tavaly 9 százalékkal, 873,5 milliárd forintra, a részvényesi vagyon 24,5 százalékkal, 59,1 milliárdra nőtt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.