Az állományok csökkenésében persze szerepet játszhatott az is, hogy a forint az év első három hónapjában erősödött, de a devizahitelek ennél nagyobb mértékben zsugorodtak. A vállalati devizahitel-állomány több mint 450 milliárd forinttal apadt a negyedév alatt, és 2008 ősze óta ismét 4000 milliárd forint alá süllyedt. Voltak olyan szektorok, amelyeknél három hónap alatt 25-30 százalékkal zsugorodott a devizakölcsönök állománya. A háztartásokhoz hasonlóan a vállalkozások is kezdenek áttérni a forintalapú kölcsönökre, ezek állománya azonban csak lassan gyarapodik, az év első negyedében alig 80 milliárd forinttal nőtt, így megközelítette a 3300 milliárdot. A lejáratokat illetően egyébként markáns különbség van a forint- és devizahitelek között. Míg a külföldi pénznemekben jegyzett kölcsönök több mint négyötöde éven túli lejáratú, a forinthiteleknél ezek aránya az 50 százalékot sem éri el. A vállalati forintkölcsönök több mint fele folyószámla-, illetve egy éven belül lejáró egyéb hitel.
Az egyes szektorok esetében egyébként igen markáns az eltérés abban, hogy forintban vagy devizában adósodtak-e el. A mezőgazdasági cégek például szinte kizárólag forintban adósodtak el, az építőiparral és az ingatlanügyekkel foglalkozó szegmensben viszont a devizakölcsönök dominálnak.
Lízingelnek hitel helyett
A kkv-szektor finanszírozásában a lízing szerepe ismét erősödni látszik – közölte a Lombard Lízing csoport az MTI-vel. A 2008 végétől bekövetkezett, egyes területeken 40-80 százalékos visszaesést követően 2009–10-ben stagnált a lízingfinanszírozás. A trend az elmúlt év végén megfordult, és az idei első negyedévben mérsékelt növekedés volt tapasztalható – fejtette ki Kozma Gábor, a lízingcég hálózati igazgatója. A lízingfinanszírozás felfutása annak is köszönhető, hogy a szabályozó rendszer az ügyfelek számára kedvezőbb feltételeket teremt a lízinghez a hitellel szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.