Amikor tőzsdére gondolunk, az esetek többségében a részvénypiac jut az eszünkbe. Azonban az árupiacok is a tőzsdék szerves részét képezik, ahol az olaj, arany, ezüst vagy éppen a réz termékeire kereskednek. Az árupiaci termékek árainak változásai gyakran határozzák meg az értéktőzsdék irányát is.
Az olajár szempontjából a heti, havi rendszerességgel megjelenő olajkészlet, a kitermelési, a benzinkészlet adatait mindenki árgus szemekkel nézi. A tényszámokból következtetnek egy gazdaság várható növekedésére, ami visszahathat az értéktőzsdei termékek (részvények) árfolyammozgására is.
Az olaj idén márciusban közel 110 dolláron mozgott. Az európai kemény recesszió lehetősége, amit a görög politikai és gazdasági válság táplált, 80 dollár alá lökte az árfolyamot. A múlt heti EU-csúcs pozitív hírei egy nap alatt +7%-os fordulatot hoztak. A piacok számára tehát egyértelmű: a pozitív változások lehetősége megerősíti a hitet egy erősödő, talpra álló gazdaságban, mely így nagyobb keresletet támaszthat az olajban. Így tehát aki hosszabb távon optimista, érdemes vételi pozíciókat nyitnia. Ugyanezt a lehetőséget láthatják most a rövid távú spekulánsok is. A kockázatok mérlegeléséhez szükség lehet a technikai elemzésre. Így ha az olaj ára 75 dollár alá megy, érdemes újragondolni a stratégiát az új és a régi pozíciókon egyaránt.
Olajbefektetések a magyar tőzsdén keresztül is elérhetők certifikátok (index, turbó) formájában, de nincs akadálya annak sem, hogy a külföldi tőzsdére bevezetett befektetési jegyek (ETF) olajárfolyam-változásait követő termékeiből válasszunk (OIL, UCO).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.