A zsebpénzre utaznak
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságMíg évtizedekkel ezelőtt gyerekként bélyeget volt menő gyűjteni, úgy tűnik, napjainkban matricák és matricás album nélkül nem lehet teljes az élet. Egyes áruházláncok már évekkel ezelőtt meglátták az üzleti lehetőséget a matricák népszerűségében – no meg abban, hogy a szülők sok mindenre hajlandók, csak hogy a gyerekek békén hagyják őket –, és bizonyos összeg felett a vásárlásokat füzetbe ragasztható matricákkal jutalmazzák. A legújabb őrületet most a takarékszövetkezetek is meglovagolják, igaz, ők nem a költést, hanem éppen ellenkezőleg, a gyűjtést preferálják.
Az ötlet az egykori takarékbélyeg-szisztémára hasonlít, ami az ötvenes évektől a kilencvenes évekig lehetett gyűjteni a Tanulók Takarékpénztárán keresztül. Talán sokan emlékeznek még rá, hogy akkoriban az általános iskolákban lehetett megvásárolni és egy gyűjtőfüzetbe beragasztani a különböző címletű takarékbélyeget, amit aztán a helyi bankfiókban, takarékszövetkezetnél, vagy a postán lehetett beváltani.
A takarékbélyeg-gyűjtés és az iskolakezdésre időzített TakarékMatrica-program között ugyanakkor mindössze annyi az azonosság, hogy mindkettő a spórolást jutalmazza. A mostani verziónak azonban már alapfeltétele, hogy a szülő a – legalább 6 éves – gyerek számára egy úgynevezett Csemete számlát nyisson valamelyik TakarékPont fiókban. Amint ez megtörtént, a gyerek megkapja a még üres matricás albumot, majd minden, a számlára beérkezett 500 forintos befizetés után egy csomag matricát.
Az albumba 160 különféle matrica ragasztható be, egy csomagban öt található, így könnyen kiszámolható, hogy legalább 16 ezer forintot kell a számlán összegyűjteni ahhoz, hogy az album beteljen. Egy 2008-a felmérés kimutatta, hogy a 8-14 évesek havonta átlagosan 3300 forint zsebpénzt kapnak, közben egyre többeknek fizetnek a szülők a házimunkáért, és munkát is sokan vállalnak serdülőkorukban. Így a 8-14 éves korosztály átlagosan havi négyezer forint körüli összegből „gazdálkodik”, amiből egy-kétezer forintot szívesen félretesznek – mondja Marián Béla szociológus. A TakarékPont kutatása szerint azonban már az alsósok is rendszeresen kapnak zsebpénzt, vagyis némi további szülői, nagyszülői támogatással nem lehetetlen, hogy egy tanév alatt meglegyen az a 16 ezres befizetés és vele az összes matrica.
A TakarékPont felmérése egyébként alátámasztotta a mindennapi tapasztalatot: a megkérdezett gyerekek 81 százaléka állítása szerint a válaszadás pillanatában is éppen gyűjtött valamilyen matricát, képet, kártyát, vagyis a matricagyűjtéssel kombinált számlában van fantázia. Különösen, hogy a TakarékPont kutatása, valamint Marián Béla elemzése szerint évi mintegy 32 milliárd forintot gyűjtenek össze zsebpénzből a gyerekek. Az elképzelés életképességét az is alátámaszthatja, hogy a 10-14 évesek saját számlát és bankkártyát szeretnének, amit sok esetben meg is kapnak.
A pillanatnyilag az ország 23 takarékszövetkezetének 445 fiókjában elérhető TakarékMatrica programhoz 6 és 14 év közötti gyerekek csatlakozhatnak, ha a szülő számlát nyit a számukra. A számla havi díja 55 forint, és jelenleg akciósan egy készpénzfelvétel ingyenes róla. A számlához 7 éves kortól igényelhető bankkártya.
Az első albumba a 3500 gyerek megkérdezésével végzett kutatás nyomán a Fővárosi Állat- és Növénykert állatait ábrázoló matricákat lehet majd ragasztgatni.


