Pénz- és tőkepiac

Indul a víztőzsde

A víz kvótakereskedelméhez szükséges rendszert fejlesztett ki a Futuraqua Nyrt. Nyártól lehet adni-venni a watercoin-t, ami bármikor ivóvízre váltható.

A gáz- és áramtőzsdékhez hasonlóan hamarosan beindulhat a víztőzsde is, ugyanis a jelenlegi próbaüzem után nyáron áll éles üzembe a Futuraqua Ásványvíztermelő Nyrt. által kifejlesztett vízkvóta-kereskedési portál, ahol hazai vízkutak lekötött kapacitásaival lehet majd kereskedni. Az oldalon nyersanyagként lehet megvásárolni az ivóvizet egy jövőbeni határidőre. A lejegyzett vízmennyiséget tovább lehet értékesíteni, vagy a lejárat időpontjában átvehető a víz. A cég tegnap jelentette be, hogy watercoin elnevezéssel átruházható pénzügyi eszközt bocsát ki. A pécsi székhelyű, a BÉT-en jegyzett társaság két típusú utalványt vezet be, amelyek közös sajátossága, hogy forint fedezetük van, valamint garantálják, hogy a névértékkel megegyező liter ivóvízre lehet őket beváltani. „A watercoin egy édesvíz fedezet mellett kibocsátott, érték-alapú kereskedelmi egység. Egy vízre beváltható kvóta és közvetve egy befektetési instrumentum” – fogalmazott Fodor István, a cég igazgatóságának elnöke. A vízkvóta a cég részvényének osztaléka lesz, vagyis a részvényeseknek járó vízvételi jogot vízkvóta formájában adják át.

A cég szerint napjainkban dollármilliárdokat érő édesvíz cserél gazdát államok vagy városok között nemcsak Ausztráliában, de az Egyesült Államokban, Kanadában, a Dél-Afrikai Köztársaságban vagy Kínában. Európában egyedül Nagy-Britanniában létezik szabályozott édesvíz kvótakereskedelem, ott 2001-óta engedélyezett ez a tevékenység. Alapvetően nem a víz ára, sokkal inkább a szállítása a fő kérdés, ugyanis sokba kerül. „A vízhiány miatt elkerülhetetlen az édesvíz nyersanyagként való mozgatása a világpiacon” – fogalmazott Fodor István. Csak Magyarországon 1,2-1,5 millió ember él olyan településen, ahol arzénnel szennyezett az ivóvíz. A Futuraqua abban bízik, hogy pár éven belül felpezsdülhet a hazai vízkereskedelem. A tavaly elfogadott törvény szerint forgathatóutalvány-kibocsátás a jegybanknak tett bejelentés mellett végezhető, az utalványkibocsátó részvénytársaságként, kft.-ként, vagy szövetkezetként működhet, és legalább 10 milliós jegyzett tőkével kell rendelkeznie.

víz víztőzsde
Kapcsolódó cikkek