BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább gyengült a forint, ma fókuszban az EKB-ülés

Begyorsult a forintgyengülés, a 317-et is érintette tegnap az EUR/HUF árfolyam, most pedig 316 körül zajlik a kereskedés. Gyengébb ellenállást 318-nál találunk, de esélyes, hogy a 324-es történelmi mélypontig is elmozdul az árfolyam a következő napokban - írja az Erste elemzése.

Erősödik a feltörekvő piacokra nehezedő nyomás, a forint az elmúlt egy-két napban nem is a legnagyobb gyengülést könyvelte, el, jóllehet korábban jobban kivette a részét a lejtmenetből. A hazai állampapírpiacon is erős korrekció látható, újabb 19 bázisponttal, 5,18%-ra emelkedett a 10 éves hozam. Ma az ÁKK kötvényaukciót tart összesen 52 milliárd forint értékben hirdet 3, 5 és 10 éves papírokat. Az MNB pedig a szokásos swap 3 és 5 éves tendereket tartja, így várhatóan ismét az 5 éves papírokra lesz a legnagyobb érdeklődés a bankok részéről. Az átlaghozamok azonban jóval magasabb értéken jöhetnek ki, mint a korábbi aukciókon.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon átmenetinek bizonyult tegnap a dollár tegnapi hirtelen erősödése. Az EUR/USD egy mély leszúrást produkált 1,3333-ig, azonban délutánra már visszahúzták 1,3377-ig az árfolyamot. A jelentős kilengésben szerepet játszhatott az orosz ellenszankciók bejelentése, ami értelemszerűen elsősorban az EU gazdaságát és növekedését sújtaná jobban, ezek a félelmek pedig gyengíthetik az eurót a dollárral szemben. A tengerentúli indexek megpróbálkoztak talpra állni a tegnapi kereskedés folyamán. A Dow index 0,08%-os, a Nasdaq 0,05%-os pluszban, míg az S&P 500 index nettó nullában zárt. Továbbra is nyomás alatt vannak az európai piacok, aminek köszönhetően a vezető indexek árfolyam csökken. A FTSE 100 index 0,69%-ot, a DAX index 0,65%-ot a CAC 40 index pedig 0,61%-ot veszített az értékéből tegnap. Ázsiában a Hang Seng 0,55%-ot, a Shanghai index 0,7%-ot esett a mai kereskedésben, miközben a Nikkei index értéke 0,4%-ot emelkedett. A japán részvénypiac teljesítménye annak volt köszönhető, hogy a Reuters értesülései szerint az állami kézben lévő nyugdíjalap a (GPIF) a jelenlegi 12%-ról 20%-ra növelné a japán részvények részarányát a portfolión belül. Az árupiacon a WTI 96,8 dollár volt ma reggel, ami hat hónapos mélypontot jelent. A kereskedők elmondták, hogy a piac túlkínálatos, emellett a gyenge kínai növekedési adatok is negatívan hatottak az árfolyamra. Az USA kínálata némileg csökkent 1,76 millió hordóval 365,6 millió hordóra. Az arany viszont nagyon erős volt: az árfolyam egészen 1.310 dollárig ugrott. Az emelkedés hátterében a növekvő geopolitikai feszültségek álltak, mivel hírek szerint az oroszok csapatokat vontak össze az ukrán határnál. Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel.

Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

Dennis Lockhart, az atlantai Fed elnöke szerint a következő negyedévekben a 3%-os gazdasági növekedésre minden esély meg van, és nem ért egyet azokkal a hangokkal, akik szerint a múltbeli számok miatt nem tartható fent ez a növekedés.

Az orosz tőzsdeindex esését és a rubel további leértékelődését egyelőre nincs, ami megállítsa. A bejelentett szankciókra válaszul Vlagyimir Putyin az európai légitársaságokat kitiltaná a szibériai útvonalról, valamint az EU országai számára a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek behozatalát is korlátozná, utóbbi esetében egyedi elbírálásban részesítik az országokat.

A mai nap legfontosabb történése az EKB kormányzótanács sajtótájékoztatója lesz. A 0,15%-os irányadó rátán és negatív betéti ráta értékén nem gondolnánk, hogy tovább faragna a tanács. Az eszközfedezetű értékpapírok (ABS) vásárlásával és az eszközvásárlási program esetleges bevezetésével kapcsolatos újabb információkra lesz érdemes figyelnünk.

609,7 millió euróra nőtt a magyar külkereskedelmi többlet, júniusban a tavalyi 538 millió euróról. Az export 4,5%-kal bővült, az import pedig 3,8%-os emelkedést mutatott fel, euró alapon. Az első félév egészét nézve is hasonló trendet láthatunk, a kivitel 4,2%-kal, a behozatal 3,9%-kal bővült, így az exporttöbblet 3,6 milliárd euróra nőtt a tavalyi 3,33 milliárd euróról. A májusban látható folyamat – miszerint az importnövekedés meghaladja az exportét – egyelőre nem látszik folytatódni. Az erős első féléves beruházási volumen nyomán számottevően nőtt az export, így a fogyasztás bővülésével párhuzamos importnövekedést is meghaladt az év első felében. Könnyen lehet tehát, hogy korábbi várakozásunkkal ellentétben idén is jelentősen nő a külkereskedelmi többlet, és így nagyobb mértékben járul majd hozzá a GDP növekedéséhez.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.