Nemzetközi hírek
USA
- Nem kezdődött jól a hét a tengerentúlon, bár napon belül emelkedtek az indexek, de még így is a negatív oldalon fejezték be a kereskedést (Dow -0,25%, Nasdaq -0,14%, S&P500 -0,24%).
- Charles Evans, a chicagói Fed elnöke arról beszélt tegnap, hogy a Fed akkor dönt helyesen, ha 2016 első negyedévéig nem emeli az alapkamatot. Hibát követne el a jegybank, ha túl hamar emelne kamatot. Bár Evans azt is hozzáteszi, hogy ennek ellenére a kamatemelésre már a jövő év közepén kell számítani. A chicagói elnök szerint az is elfogadható lenne, ha az infláció 2% fölé menne, amennyiben így javulna a munkaerőpiac helyzete.
- Tegnap engedélyezték a legújabb iPhone okostelefont a kínai hatóságok, így az eredetileg tavaszra tervezett kínai debütálás most megerősítést nyert.
- Az Európai Bizottság 1991-ig visszamenőleg vizsgálta, hogyan adózott az Apple Írországban, és a vizsgálat részleteit a héten publikálják. Akár milliárdos nagyságrendű is lehet a büntetés, ha kiderül, hogy az Apple illegálisan kerülte el az adófizetést Írországban. A társaság kevesebb, mint 2%-os adókulccsal adózott, miután háttér megállapodásokat kötött az ír kormánnyal.
- Meglehetősen gyengére sikerült az augusztusi függőben lévő lakásértékesítési adat. Éves alapon a várt -1,4% helyett 4,1%-os volt a visszaesés.
- Az S&P/Case-Shiller házárindex júliusi értékét, a chicagói beszerzési menedzser index és a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének szeptemberi számait publikálják a mai kereskedésben.
Európa
- Továbbra is lefelé állt a zászló az európai börzéken, miután a DAX index 0,71%-ot, a CAC 40 index 0,83%-ot veszített értékéből. A FTSE 100 index sem brillírozott, azonban a zárásra összeszedte magát, és nulla környéki szinteken zárt.
- Angela Merkel szerint az Oroszországgal szembeni szankciók feloldása nincs elérhető közelségben, mivel az ukrán helyzet az átmeneti tűzszünet ellenére sem akar rendeződni.
- A Reuters információi szerint az EKB a következő 12 hónapban 200 milliárd euróért vehet eszközfedezetű értékpapírokat (ABS), ami 100 milliárd euróval kisebb a szeptemberi piaci konszenzusban látott értéknél.
- Makroadat cunamival találjuk ma szembe magunkat Európában. A korán reggel publikált német kiskereskedelmi értékesítések felülmúlták a várakozásokat (várt: -0,2%, tény: 0,1%). A sort 10 óra előtt öt perccel a német munkanélküliségi ráta folytatja, majd 10:30-kor érkezik a brit második negyedéves GDP adat, és ha ez még mindig nem lenne elég, akkor 11 órakor az eurózóna inflációja teheti fel arra a bizonyos i-re a pontot.
Olaj, arany
- A WTI két hete nem látott szintre emelkedett vissza, ezzel elérve a 94,57 dolláros szintet. A háttérben az amerikai gazdaság növekedésével kapcsolatos spekulációk állnak, ami a keresleti oldalra nézve kedvező.
- Az arany továbbra sem akar elszakadni az 1.217 dollár környéki szintektől, amit meg tudunk érteni. Szeptemberben már több mint 5%-kal került lejjebb a nemesfém jegyzése, és nem lennénk meglepve, ha hamarosan az 1200 dolláros szintekkel flörtölne az árfolyam.
Devizák
- Az EUR/USD kereszt dollár lábában bízunk továbbra is, de véleményünk szerint lassan jöhet egy kis korrekció, amivel a piac már tegnap is próbálkozott, hiszen az 1,2670-es szintekről 1,2720-ig kapaszkodott vissza a jegyzés. Kedvező európai makroadatok esetén az 1,2760-1,2780-as szintekig emelkedhetünk vissza.
- A forint jól állta a sarat tegnap, és még erősödni is tudott az euróval szemben, aminek köszönhetően az EUR/HUF a 311,1-es szinteknél indíthatja ma a kereskedést.
Távol-Kelet
- A Hang Seng 1,2%-ot, a Nikkei 1,1%-ot zuhant, miközben a Shanghai index 0,2%ot emelkedett.
- A shanghai tőzsde a hét hátralévő részére bezárt, és csak jövő hét szerdán nyit ki ismét, ugyanis a kínai állam alapítását ünneplik. A következő két napban Hongkongban is ünnep lesz, azonban az ottani részvénypiac pénteken ismét kinyit. Az ünnepnap előtt a befektetők zárták pozíciójukat, ugyanis a következő napokban folytatódhatnak a demonstrációk. Mindenesetre a kínai állam alapításának évfordulója alkalmából tartott tűzijáték idén elmarad Hongkongban.
- A kínai PMI index 50,2 pont lett szeptemberben a HSBC adatközlése szerint, ami szinten maradást jelent az augusztusi értékhez képest, de rosszabb, mint az előzetes 50,5 pont volt.
- A japán részvénypiaci esés fő oka a gyenge augusztusi ipari termelési adat, ami a várt 1,1% helyett 2,9%-kal maradt el a tavalyi évtől. A kiskereskedelmi forgalom augusztusban már némi erőt tudott felmutatni Japánban az elmúlt hónapok gyenge teljesítményét követően, és hó/hó alapon 1,9% volt a növekedés, miközben a várakozás csak 0,5% volt. A munkanélküliségi ráta nagyot zuhant augusztusban, ugyanis az előző havi és egyben a várt 3,8% helyett csak 3,5% lett.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.
Vállalati hírek
- Tegnap a NMHH kihirdette a frekvencia tender eredményét. A Magyar Telekom megkapta a megpályázott blokkokat (A, D és E csomagok). Míg az A csomagért a minimum árat fizeti a társaság, addig a D és E csomagokért 10 milliárd forinttal többet fizet, mint amire számítottunk. Az Erste úgy számolt, hogy a frekvenciákért összesen 50 milliárd forintot fizet a Magyar Telekom, míg a végleges összeg 58,65 milliárd forint lett, amihez pluszba 36,8 milliárd forintos éves díjat kapitalizálnak. Az extra 95,45 milliárdos beruházást a következő 20 évben amortizációként számolják majd el. Jó hír, hogy a cég megkapta a D és E csomagokat is, így könnyebben ki tudja építeni az országos 4G hálózatot, ugyanakkor a piac által várt 53 milliárd forintnál 5,7 milliárddal (részvényenként 5 forinttal) magasabb árat fizetett. A vártnál kissé magasabb ár ellenére emelkedett a részvény tegnap délután.
- Horváth József, a MOL finomítási igazgatója egy interjúban arról beszélt, hogy:
- Az orosz olajellátás biztonságban van, és az adriai vezetéken keresztül némi alternatív kurd olaj beszerzése is lehetséges.
- A finomítói marzsok a harmadik negyedévben javulhatnak.
- A finomított termékek eladását 40-50%-kal terveik növelni 2017-re a KKE régióban.
A Commerzbank 63 eurós célár mellett a korábbi vételről tartásra csökkentette az Adidas részvényekre megfogalmazott ajánlását.
A HSBC elemzése szerint a BASF árfolyamának csökkenése véget érhet, mivel az idei III. negyedévben meglehetősen gyengén szereplő részvény árazása már szinte egyáltalán nem tartalmaz árbevétel és EPS növekedési várakozást 2015-re. Ezért megerősítették felülsúlyozás ajánlásukat, bár a célárat 97 euróról 90 euróra csökkentették. A csökkenő célár elsősorban a rosszabb makro környezet, az ukrán feszültség és a csökkenő olajár hatásait tükrözi. Az óvatosság jegyében a jövőre várt EBITDA nagyságát 6%-kal, az EPS-t 7%-kal vágták vissza.
A kínai hatóságok felfüggesztették a Bayer szójabab vetőmagjának egyik variánsának engedélyeztetését. A hatóságok további adatokat, illetve tanulmányokat nem kértek be, így a döntés véglegesnek tekinthető. Egy hasonló terméküket viszont már korábban jóváhagyták a hatóságok. A mostani elutasító döntés negatív a Bayer számára, hiszen emiatt egy jelentős méretű piacon kerülhet versenyhátrányba.
Ellentmondásos információk láttak napvilágot a Commerzbank jogi ügyleteivel kapcsolatban. A tegnapi hírek még arról szóltak, hogy a pénzmosási szabályok elégtelenségét és az iráni szankciók megszegése miatti ügyet összevonják, ma viszont már olyan információk jelentek meg, hogy a két ügyet külön fogják kezelni. A felek részéről egyelőre hivatalos információ nem jelent meg, az viszont biztosnak tűnik, hogy a vizsgálat lezárta elhúzódik. A Commerzbank tegnapi 5% körüli esésébe a negatív hírek már beárazódhattak, sőt talán már túl nagyot is esett az árfolyam.
Meg nem erősített hírek szerint a Deutsche Bank menedzserei mégsem kapják meg 2011-es év után járó bónuszukat. Az igazgatóságból 7 fő összesen 26,4 millió eurónyi bónuszra lenne jogosult. A döntést egyébként azzal indokolták, hogy nem tudják számszerűsíteni a 2011-es év jogi és reputációs költségeit.
A Total nyerte a Nílus deltájában a 2-es szektorra vonatkozó kutatási jogokat. A mostani hír pozitív, azonban még nagyon korai fázisú projektről van szó, hiszen még csak a kutatás fog megindulni, ennek megfelelően a hírt semlegesnek ítéljük meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.