Az olaj árfolyama három és fél éves csúcsra ért csütörtökön a szingapúri kereskedésben. Az olajár alakulását hónapok óta az mozgatja, hogy melyik oldal képes maga mellé több hívet gyűjteni: az, amelyik az amerikai kitermelés növekedésében bízik, vagy az, amelyik az OPEC által szervezett országcsoport kitermelés- és exportkorlátozását tartja az alapvető ármeghatározó hatásnak. A fejlemények inkább az utóbbi várakozásokat látszanak alátámasztani. Az Egyesült Államok olajkészletei minden részterületen csökkentek a múlt csütörtökön, különösen a benzin és más finomított termékek területén. A nyersolajkészletek 1,1 millió hordóval 427,57 millió hordóra apadtak az április 13-ával végződő héten – az ötéves átlag 420 millió hordó – az Energy Information Administration (EIA) szerdán közzétett adatai szerint. Ezzel szemben az elemzők 1,4 millió hordós csökkenésre számítottak. A benzinállomány 3 millió hordóval csökkent, szemben a Reuters-felmérésben szereplő elemzői várakozással, amely 227 ezer hordónyi csökkenést prognosztizált. A desztillátumkészletek 3,1 millió hordóval csökkentek, szemben a 268 ezer hordós várakozással. A dízel, a fűtőolaj és a repülőgép-üzemanyag összesített készletei szezonálisan 2014 óta nem látott szinteket értek el. A széles körű készletcsökkenés – amely a benzin területén már a nyarat idézi – elég erőteljes bullishra utaló jelzés a piac számára. A finomítói kapacitások csökkentek, mivel egyes üzemek a szezonális karbantartás miatt leálltak, a benzin mennyiségének csökkenése viszont meglehetősen szilárd keresletre mutat, ugyanis az elmúlt négy hétben a teljes motorbenzin-kereslet 0,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A ralit a száraz fundamentumok mellett a Közel-Kelet geopolitikai feszültségének kockázati prémiuma is támogatta az elmúlt hetekben, de ezek a kockázati prémiumok meglehetősen rövid életűek, a befektetők pedig valószínűleg normalizálni fogják az árakat, ahogy a feszültségek enyhülnek.
Az áremelkedésben érdekelt OPEC és a kitermeléskorlátozásban együttműködő „szövetségesei” április 20-án találkoznak a szaúd-arábiai Jeddah városában, az olajkartell pedig június 22-én tartja soron következő ülését, ahol áttekintik a kitermelési politikával kapcsolatos kérdéseket is. Az OPEC-tagok és más nagy termelők, köztük Oroszország, 2017-ben kezdtek a termelés korlátozásába, hogy megakadályozzák a túlkínálatot, amely 2014 óta nyomás alatt tartja az árakat. Újabb hajtóerő volt a piac számára, hogy amint arról a Reuters szerdán beszámolt, a világ legjobb olajkitermelője, Szaúd-Arábia 80–100 dollár közé várja a nyersolaj hordónkénti árát, ami arra utal, hogy Rijádnak nem célja a kitermeléskorlátozási megállapodás felrúgása. A folytatást az is indokolja, hogy a szaúdiaknak és az OPEC-hez tartozó partnereiknek fiskális pozícióik javításához, illetve a királyság merész és költséges reformprogramjának folytatásához magasabb olajárra van szükségük. A kitermeléscsökkentés egyre inkább kezd eredményessé válni. A kínálat csökkentésének kezdete óta ugyanis a nyersolajkészletek fokozatosan csökkentek a rekordszintektől a hosszú távú átlagos szintek irányába. További támogató tényező az olajárak számára, hogy az Egyesült Államok előreláthatólag újra bevezeti az Iránnal, az OPEC harmadik legnagyobb kitermelőjével szembeni szankciókat, ami a Közel-Kelet további ellátáscsökkentését eredményezheti.
A rövidebb távú árfolyam-alakító tényezők mellett azt is érdemes megemlíteni, hogy a Reuters jelentése szerint Irán – valószínűleg a szankciók várható megújítására készülve – az amerikai dollár helyett euróban készíti el nemzeti számláit. A lépés azt jelentené, hogy Irán euróért árulja a kitermelt olajat, lyukat ütve azon a védőhálón, amely a dollár elsődleges tartalékdeviza-szerepét biztosítja. A spekulatív nettó vételi határidős nyitott kötésállomány (707 ezer kontraktus) a Bloomberg legutóbbi adatai szerint keveset csökkent az idén február 6-i ötéves csúcshoz (739 ezer kontraktus) viszonyítva. A megelőző csúcs 2017. december 21-én 557 ezer darab volt. Az olaj árfolyamának (WTI) a grafikon alapján a 80 dollár eléréséig még négy akadályt kell leküzdenie, sorrendben a 69,25, a 74,20, a 77,20, illetve a 79,35 dolláros szintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.