Az elmúlt egy esztendő alatt az olaj és a réz árfolyama eltérő pályát futott be annak ellenére, hogy a két alapvető nyersanyag árfolyama általában hasonló módon jelzi előre, ha valami gond van a világ gazdasági növekedésével. Az elmúlt egy esztendőben az olaj árfolyama 42 dollár közeléből 75 dollár környékére emelkedett, miközben a réz árfolyama ugyanezt az időszakot lényegében a 2,90–3,20 közötti árfolyamsávban töltötte. Csak júliusban dőlt el az irány, amikor is a réz jegyzése lefelé kilépett az említett sávból. Az olaj ára ugyanakkor tartja magát az emelkedő trendhez, még az utóbbi két hét korrekciója után is. Azokban az időszakokban, amikor a piac kockázatkerülő üzemmódba kapcsol a nyersanyagpiacok esetében, mivel erre találhatóak a leginkább volatilis befektetési eszközök, érdemes nagyobb kilengésekre készülni. Ugyan az utóbbi napokban Donald Trump találkozói a NATO-szövetségesekkel, a brit miniszerelnökkel, az uralkodóval, majd Vlagyimir Putyinnal vonzották a befektetői figyelmet is, ám a fő szempont továbbra is a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi háború kibontakozása marad. Jogosan lehet attól tartani, hogy ha az adok-kapok játék folytatódik, akkor a vámháború újra recesszióba tolhatja a világgazdaságot.
A réz és az olaj árfolyamának alakulása jelenleg megosztottnak tűnik ebben a kérdésben, a részvénypiacok pedig, úgy látszik, mintha az utóbbi hetekben egyenesen figyelmen kívül hagynák a kereskedelmi háború fejleményeit. Az S&P 500-as index éppen úgy áll, hogy a heti bázisú grafikonon a legutóbbi csúcs (2800 pont) feletti zárást produkáljon, ami pedig kaput nyithat a 2872 pontos mindenkori csúcs eléréséhez. A DJIA 1600 pontra van mindenkori csúcsától, a Nasdaq Composite pedig április óta ralizik, és rekord közelében mozog az index. Számos okot lehet találni a részvénypiaci optimizmus mellett, többek között azt, hogy gyorsjelentési szezon van, és a társaságok eredményvárakozásai továbbra is optimisták. Ami pedig a kereskedelmi háborút illeti, a befektetők az eddigi lépéseket inkább olyan eszközöknek tekintik, amelyek Kínát és az Egyesült Államok többi kereskedelmi partnerét is tárgyalóasztalhoz kényszerítik, aminek eredménye olyan megállapodás lesz, amellyel a vámháború elkerülhető.
Visszatérve a réz árához, a jegyzés a chilei Escondida bányájában elinduló sztrájkfenyegetés hatására június elején 3,3155 dollárra emelkedett tonnánként. Amikor a BHP és a szakszervezetek tárgyalóasztalhoz ültek, a jegyzés 0,65 centet korrigált vissza, ám a csökkenés itt nem állt meg. Mára az árfolyam lefelé elhagyta nemcsak a fentebb említett emelkedő trendet, de a kereskedési sávot is. A legutóbbi látványos példa a réz árának konjunktúra-előrejelző szerepére a 2008-as válság során volt. Az árfolyam a májusi 4,2160 dollárról decemberre 1,2475 dollárra csökkent. Ha a hosszabb távú grafikont tekintjük (heti bázisú) akkor jól látszik, hogy a jegyzés letörte a csaknem két éve tartó, egymást követő emelkedő aljak és csúcsok sorozatát.
Az olaj jegyzése az OPEC június 22-i ülése után tovább emelkedett, mivel a kartell és szövetségesei nem emelték meg olyan mértékben termelésüket, amekkora mértékben azt a piac várta. Legutóbb a recesszió kibontakozása előtt, 2008-ban az olaj jegyzése is jelentős korrekción ment át, júliusról decemberre 77,95 százalékot esett. Az olaj lassan hasonló fázisba léphet, mint amelybe a réz már belekerült, így mindkettő egyszerre mutathatja egy várható recesszió előjeleit, természetesen nem vegytisztán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.