Pénz- és tőkepiac

Vége a visszaírások korának a bankoknál

Az egy évvel korábbinál szerényebb eredményt ért el 2019 első három hónapjában a hitelintézeti szektor, részben a költségek növekedése, részben a jóval kevesebb céltartalék-visszaírás miatt.

A hazai hitelintézetek 134,8 milliárd forintos, szektorszintű adózott eredményt értek el 2019 első negyedévében, amely jelentősen, 16 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, nem konszolidált adatokon nyugvó összesítéséből. Ezzel folytatódott az első negyedéves adózott eredménynél évek óta megfigyelhető, fokozatosan csökkenő tendencia. Az adózás előtti eredmény hasonló mértékben csökkent, és március végével bezárólag 144,9 milliárd forintot tett ki.

Az eredménytételeket vizsgálva két elemet lehet találni, amelyek nagyban hozzájárultak az MNB által kimutatott nettó nyereség csökkenéséhez. Az egyik, hogy az idén tovább csökkent – ráadásul jelentős mértében – az értékvesztés és céltartalék-visszaírások mértéke: 18,3-ről 7,2 milliárd forintra zsugorodott, így már kevéssé tudott hozzájárulni a kimutatott eredményhez. Ez a helyzet persze nem túlságosan meglepő, hiszen a visszaírások jótékony hatásának mulandóságára – a tisztuló portfóliók miatt – több bankvezető is felhívta a figyelmet az elmúlt időszakban. A másik, a szektorszintű eredményt jelentősen befolyásoló tétel a működési költség alakulása volt: ez 307 milliárd forintot ért el 2019 első három hónapjában, 11,7 százalékkal többet, mint a múlt év elején. (Itt köszönhet vissza a számos előírás miatti kiterjedt IT-fejlesztések hatása.) A működési bevételeknél viszont már jóval szerényebb, 3,7 százalékos bővülést mutatott ki az MNB, 444,7 milliárdos összeg mellett. A kamateredmény 2 százalékkal, 199,6 milliárd forintra emelkedett 2018 első három hónapjához képest, a díj- és jutalékbevételeknél pedig markáns, 17,2 százalékos növekedést mutatott ki a jegybank, 141,7 milliárd forintos összeg mellett.

A nem konszolidált, szektorszintű mérlegfőösszeg a márciusig tartó egy év alatt 9 százalékkal,

40 485,6 milliárd forintra emelkedett a hitelintézeteknél. A teljes hitelállomány is szépen nőtt, a március végén mért 20 953,5 milliárdos összeg 13,7 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Ezen belül a belföldi, nem pénzügyi tevékenységet folytató vállalatoknak nyújtott hitelek állománya 15,8 százalékkal nőtt, és 7314,3 milliárd forint volt, miközben a háztartási kölcsönök bő egytizeddel, 5923,9 milliárd forintra gyarapodtak. A betéteknél erős, de a hitelekénél valamivel szerényebb bővülést mutatott ki az MNB: a március végi 26 697 milliárdos állomány 7,8 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A szektor tőkehelyzete továbbra is stabil: a saját tőke 12 hónap alatt 8,8 százalékkal, 4563,3 milliárd forintra emelkedett.

Ezek is érdekelhetik