Pénz- és tőkepiac

Nagyon keresik a gyakornokokat a bankok, sok pozíció szabad

Változatlanul erős a kereslet a hazai bankok részéről a gyakornokok iránt: a legnagyobb szereplőknél a nyitott pozíciók közel 8 százalékát a pályakezdés előtt álló fiatalok számára hirdetik.

Továbbra is szívesen foglalkoztatnak gyakornokokat a hitelintézetek. A csoportszintű mérlegfőösszeg szerinti legnagyobb kilenc hazai szereplő tegnap összesen 90 gyakornoki pozíciót hirdetett meg, ami az elérhető 1160 nyitott álláshelyhez viszonyítva egyáltalán nem kevés. A gyakornoki pozícióknál emellett figyelembe kell venni, hogy egy hirdetéshez akár több hely is kapcsolódhat, illetve a legnagyobb szereplők döntő többsége folyamatosan futtat gyakornoki programokat: mindezek alapján több száz elérhető pozíció lehet a piacon.

A bankok honlapjain megjelenő tájékoztatók, álláshirdetések alapján a gyakornoknak jelentkezőkkel szemben mindenütt nagyon hasonlók az elvárások. Alapvető követelmény, hogy a jelentkező vegyen részt valamilyen nappali tagozatú főiskolai vagy egyetemi, gazdasági tematikájú képzésben. A felhasználói szintű számítógépes ismeret szintén mindenhol alapkövetelmény, de sok helyen elvárják az angolnyelv-tudást is. A pozíciók többsége részmunkaidős, jellemzően heti 20-30 órás elfoglaltsággal. Ezeken túl viszont már csak azokkal a tulajdonságokkal kell felvérteznie magát a jelentkezőnek, amelyeket minden munkahelyen általánosan elvárnak: legyen motivált, érdeklődő, adott esetben saját megoldási javaslatokkal is merjen előállni egy probléma kapcsán.

A gyakornoki programok sikere persze nem véletlen, hiszen működtetésük minden érintett félnek érdeke: a küldő felsőoktatási intézménynek, a diáknak és a pénzügyi szolgáltatónak egyaránt. A diákok számára a legfontosabb érv, hogy gyakornokként megkönnyíthetik a pályakezdésüket, jobban meghatározhatják az orientációjukat, a hitelintézeteknél pedig a jó minőségű utánpótlás szempontjából fontos a gyakornoki pozíciók folyamatos fenntartása.

Az OTP Bank a napokban közölte, hogy évente több száz egyetemistának kínál lehetőséget arra, hogy bedolgozza magát a bankszférába. A hitelintézet önálló szakmai gyakorlati programot is működtet, amelyben mentorprogram és valós kihívások segítik a felkészülést a későbbi karrierre. Tapasztalatai szerint a valós munkavállalói és munkáltatói igényeket felismerve az egyetemek egyre nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy gyakorlatorientált kurzusokkal egészítsék ki tanterveiket, de önmagában ez még nem elég. A legvonzóbb munkahelyekre – mutattak rá – szinte kötelező beugró feltétel lett, hogy a felsőoktatásban megszerzett tudás mellett gyakorlati tapasztalatokat is felmutassanak a pályakezdő jelentkezők.

Mindezek tudatában a gyakornokjelöltek is egyre nagyobb elvárásokkal, egyre tudatosabban érkeznek a cégekhez. Fontos szempont számukra, hogy felelősségteljes feladatokat kapjanak, amelyeken keresztül átláthatják a komplexebb munkafolyamatokat is, felismerhetik a saját erősségeiket, és az újabb és újabb kihívásokon keresztül fejlődni is tudnak. A munkáltató részéről elengedhetetlen, hogy rugalmas munkarendet, akár a távmunka lehetőségét is biztosítani tudja gyakornokainak, akiknek a munka mellett az egyetemi kurzusokra is időt kell szakítaniuk.

„A legjobb egyetemekről, főleg gazdasági és IT-képzésekről érkeznek hozzánk pályázatok. Az OTP Bank hat hónapos gyakornoki programja részmunkaidős foglalkoztatásra ad lehetőséget, az egyetemi órákhoz igazított időbeosztással” – mondta Hegyiné Vizi Veronika, az OTP Bank HR-folyamatokért felelős szenior tanácsadója. Természetesen – tette hozzá – az sem ritka, hogy a diploma megszerzése után a tehetségesek állásajánlatot kapnak a bankban.

Ezek is érdekelhetik