BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rárepül a piac a millenniumi generációra

Egyre fontosabb tényezővé válik az 1980 és 2000 közt született korosztály az amerikai piacon, számos szereplő igyekszik kihasználni a jelenséget.

Amikor csaknem négy éve a New York-i Global X Funds alapkezelő értekezletén elő­ször felmerült, hogy kifejezet­ten a millenniumi generációra szabva indítsanak egy tőzsdén ke­­res­kedett alapot (ETF), a legtöbb port­­fó­liómenedzser hitetlenkedett. Ma már a Black­­Rocktól a Bank of Americáig a legtöbb befektetési bank és alapkezelő igyekszik felszállni a hajóra. A szolgáltatószektor után a befektetési ágazat is felismerte, hogy az 1980 és 2000 között születetteknek, akik az internettel együtt nőttek fel, mások a fogyasztási szokásaik, az érdeklődési körük, mint eddig bármelyik generációnak. Számos amerikai piaci szereplő portfóliómenedzsere a kommunikációs szakemberekkel együtt épp azon fáradozik, hogy megszólítsa és ügyfélként megtartsa a korosztályt. Az ágazat természetesen az Egyesült Államokban a legfejlettebb, de globálisan is mintegy kétmilliárd ember tartozik a korosztályba, tetemes fogyasztóerővel.

A demográfiai trendek szerint a mai húsz és negyven év közöttiek adják 2030-ra az amerikai munkaerőpiac háromnegyedét. A tengerentúli piacon a korosztály fogyasztása már most is figyelemre méltó, és mivel egy részük még nem dolgozik, érdemben nő is a következő években. Ezzel szemben az előző korosztály, a baby boomerek már elérték a nyugdíjaskort, így fogyasztásuk folyamatosan csökken. A vállalatok menedzsmentjei pedig alkalmazkodnak a helyzethez: 2008-ban az amerikai vállalati jelentésekben még csak alig szerepelt a millennial, azaz a millenniumi generációra utaló kifejezés, tavaly már 612-szer – úgy, hogy még enyhén csökkent is az előfordulása az elmúlt két évben.

A korosztályt célzó befektetési termékek száma pedig gombamód szaporodott az elmúlt három évben. Az alapok és az ETF-ek leginkább tech részvényeket, divatmárkákat, népszerű fogyasztási brandeket tartalmaznak, amelyek kifejezetten vonzók lehetnek a korosztálynak. Az első, a Global X Funds vonatkozó alapjában olyan részvények vannak legnagyobb arányban, mint a Starbucks, a Walt Disney, a Facebook vagy a Twitter. A Principal Group alapkezelő Millennial ETF-jének legnagyobb eszközei a PayPal, a Home Depot vagy legújabbként az Adidas, de az is csak azóta, hogy partnerségre lépett a Yeezyvel, a tengerentúlon népszerű Kanye West rapper ruhamárkájával. Az ETFMG Alternative Harvest ETF kizárólag kannabisszal vagy egyéb, rekreációs kábítószerek termesztésével és forgalmazásával foglalkozó vállalatok papírjait gyűjti.

A piackutatások szerint azonban nehéz ezt a generációt egy az egyben megnyerni, nem elég a „menő” eszközöket összegyűjteni. Egyrészt az egész generáción érződik a multinacionális vállalatoktól, a Goldmanoktól és BlackRockoktól való berzenkedés. A generáció fogékony a környezetvédelmi és szociális témákra, továbbá érintett a társadalmi egyenlőség és a digitalizáció kérdéseiben. Az egész korosztályt áthatja, hogy még a szüleiknél is jobban utálják a magas jutalékokat, nekik kifejezetten alacsony díjazást lehet csak megszabni: előnyben indulnak tehát a kisebb és olcsóbb alapkezelők, amelyekkel kapcsolatba lépni informálisabb, „lazább”, mint volt akár csak tíz évvel ezelőtt. A kutatások szerint a millenniumi korosztály nem igazán szeret bankba járni, hogy ott gazdag, öltönyös brókerekkel komoly stílusban beszélgessen befektetési kérdésekről.

Ennek ellenére a területen a legnagyobb piaci szereplők is igyekeznek megvetni a lábukat. A Bank of America vezérigazgatója, Brian Moynihan szerint 16 millió ügyfelük van a 25–41 éves korosztályban, akik 200 milliárd dollárnyi betétet és befektetést helyeztek el a bankban. A vezérigazgató szerint őket leginkább a bank digitalizációja érdekli, így ez az egyik fő motorja a vállalat innovációs tevékenységének. Larry Fink, a BlackRock vezére a cég negyedéves jelentésének közzétételekor hangsúlyozta: egyre komolyabban veszik a korosztályt, és ő is megjegyezte, hogy a millenniumi generáció egyre fontosabbnak véli a cégek technológiai fejlettségét, így a bankszektornak élen kell járnia a témában.

A Goldman Sachs eszközkezelő ágának feje, Kathryn Koch kiemelte, hogy a millenniumi korosztály egyre többet keres, egyre értékesebb célcsoport. Három éve a Goldman az egyik alapját átnevezte Global Millennials Equity Portfolióvá: a két legnagyobb részvénypakett a Walt Disney és az Electronic Arts, a világ második legnagyobb videojáték-fejlesztő és -kiadó cége. Koch úgy foglalta össze: demográfiai jelenséget látunk, amelyről nem lehet lemaradni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.