BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra kiemelkedő évet zártak az európai alapok

Kitartott a befektetési jegyek értékesítésének év végi lendülete decemberben is, az előző havi 71 milliárd után ezúttal 70 milliárd euró áramlott az alapokba az Európai Alap- és Vagyonkezelők Szövetségének (EFAMA) legfrissebb adatai szerint.

Decemberben a vegyes eszközök bizonyultak a legnépszerűbbnek 25 milliárd euró új forrás lekötésével, de 20 milliárd feletti értékesítéssel zártak a kötvény- és részvényalapok is. A pénzpiaci termékektől ezzel szemben hasonló mértékben szabadultak a megtakarítók, ahogy a kereskedelmi feszültségek enyhülése meghozta a hozamétvágyukat.

A portfóliómenedzsereknél elhelyezett eszközállomány az év utolsó hónapjában 1 százalékkal nőtt, az európai alapok összvagyona pedig 17 796 milliárd euróra emelkedett 2019-ben. Az év egészében a tavalyelőtti közel két és félszeresére, 531 milliárd euróra ugrott a szektorba áramló tőke, a befektetési jegyek felértékelődése pedig további bő 2000 milliárd euróval gyarapította az európaiak itt kezelt megtakarításait. A szegmens összvagyona 17 százalékkal emelkedett a 2018 végi 15 200 milliárd euróról.

Támogatólag hatott, hogy a geopolitikai kockázatok mérsék­lődése felfelé nyomta a rész­vény­­ár­­­­folyamokat, a jegybanki ka­mat­­­­csökkentések pedig a kötvénypiacot is felpezsdítették. A hozamok emelkedése a befektetési jegyeket is vonzóvá tette az év során egyre inkább kockázatvállalóbbá váló befektetőknek.

A részvényalapokat viszont egészen őszig tőkekivonás jellemezte a világgazdaság lassulásától és az amerikai–kínai kereskedelmi konfliktustól való félelmek okán, a tőkepiac iránti bizalom csak szep­temberben tért vissza. A hátralévő hónapok magas értékesítése nem tudta ellensúlyozni az év nagyobb részében érvényesülő trendet, és végül 37 milliárd euró tőke folyt ki a kockázatosabb eszközosztályból, ami érzékeny veszteség a 90 milliárd eurót meghaladó 2018-as forrásbevonás után.

Kiváló évük volt viszont a kötvényalapoknak, amelyek csaknem 280 milliárd eurónyi friss megtakarítást vonzottak magukhoz, és ezzel messze a legnépszerűbb terméknek bizonyultak a vagyonukat portfóliómenedzsereknél fialtatók körében. Az eszközosztályból egy éve még csaknem 50 milliárd

eurót váltottak vissza az európaiak, ezt is figyelembe véve még tetszetősebb a mérleg. A vegyes eszközökbe 10 százalékkal kevesebb, 92 milliárdos tőke vándorolt 2019-ben, a pénzpiaci alapok 60 milliárd euró feletti nettó értékesítése ugyanakkor jelentős javulás a 2018-as 17 milliárd eurós apadáshoz mérten.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.