BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az apadó hozamok repíthetik az aranyat

A piaci pánikban tapasztalt lejtmenet után ismét magára talált az arany árfolyama, ráadásul a trendek rózsás jövőképet festenek a nemesfémbe fektetők számára.

Az elmúlt két hétben az arany árfolyama volatilis időszakon ment keresztül. Jelentős árfolyamesés után – amit elsősorban a pánik eredményezett –, három nap alatt 10 százalékos emelkedés következett, így a jegyzés a korábbi helyére került vissza. Az várható volt, hogy sárga nemesfém iránti kereslet helyreáll, ha a tőzsdei pánik alábbhagy, és a befektetők „a készpénz a király” hangulat után megnyugodva előjönnek fedezékükből.

Az árfolyammegugrás közvetlen oka az volt, hogy hétfőn három svájci, az Olaszországgal határos Ticino kantonban lévő aranyfinomító (Valcambi, Argor-Heraeus és PAMP) állította le termelését a koronavírus-járvány miatt március 29-ig, illetve április 5-ig. A három finomító évente 1500 tonna aranyat dolgoz fel, ami a világ kínálatának harmada. A bejelentés hatására a szállítási problémák miatt pánik tört ki a dealerek között, ezért évtizedes csúcsra ugrott a New York-i ár és az azonnali

aranyár közötti különbözet. Az árkülönbözet kiegyenlítését most az erre szakosodott arbitrázsőrök sem vállalták be. A befektetői idegeket ugyan sikerült később a szállítási utak rendezésével megnyugtatni, ám az eset jól mutatja, milyen kilengéseket okozhat az ellátási lánc megakadása.

Ezen túlmenően a Fed egy új gazdaságélénkítő csomaggal lepte meg a piacokat. Az új eszközvásárlási programnak nincs keretösszege, a bejelentés szerint ugyanis a szükséges összegben készek vásárolni, míg korábban 700 milliárd dolláros plafont szabtak a jegybanki vásárlásoknak. Azonkívül pedig, hogy a Federal Reserve ismét vásárolni kezdte az állampapírokat és a jelzálogkötvényeket, a jegybank szerepében működő intézmény kiterjesztette a vásárlásokat a befektetési kategóriába sorolt vállalati kötvényekre és az ilyen kötvényeket tartó, tőzsdén jegyzett befektetési alapokra (ETF) is. A vállalati kötvényvásárlás megkezdésére a vállalati hitelpapírok piacán az elmúlt hónapban lezajlott jelentős árfolyamcsökkenés, azaz hozamemelkedés ösztönözte a szövetségi intézményt. Ezen a téren viszont a vásárlás mértéke korlátozott: a Fed az adott kötvénynek csak legfeljebb a 10 százalékát birtokolhatja, egy ETF jegyeinek pedig legfeljebb az ötödét.

Az arany szempontjából a lényeges és kedvező fejlemény, hogy a lépések hatására az amerikai állampapírok és jelzálog-fedezetű papírok után vélhetően immár a vállalati kötvények hozamai is csökkenni fognak, várhatóan történelmi mélypontokra, vagy legalábbis azok közelébe. Ezzel a dollárban denominált pénzügyi instrumentumok újabb köre veszíti el vonzerejét, az amerikai dollár alól húzva ki a talajt. A pénznyomtatás ugyanakkor óriási ütemben folytatódik. A QE3 idejében a Fed vásárlásai havonta 40 milliárd dollárt tettek ki, míg a hétfői bejelentés keretében naponta 125 milliárd dollárnyi vásárlás az ígéret.

A kép tehát a sárga fém szempontjából rózsás. A dollár várhatóan leértékelődik, az állampapírok után a jó minőségű amerikai vállalati kötvények hozama – valószínűleg évekre – csak kevéssel lesz magasabb a nullánál. Ez pedig megágyaz az inflációnak is – hogy milyen ütemben, azt még meglátjuk –, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy a Covid–19 járvány elhúzódása esetén a termeléskiesés és az értékláncokban fellépő elakadások kínálati oldalról is nyomás alá helyezhetik az árakat. (Az ECDC szerdai bejelentése szerint a járvány dél-ázsiai terjedése azt a nézetet támogatja, hogy a nyári meleg sem öli meg a vírust az északi féltekén). Termeléskiesés ugyanakkor valószínűleg az aranybányáknál is bekövetkezik majd, leállás, a szállítmányozás akadozása vagy a munkások egészségének védelme miatt. A kínálat szűkülése pedig az árakat felfelé tolja.

Negatív lehet az árfolyamra nézve, ha a világ valamely állama a vírus által generált válság fékezése vagy a gazdaság életben tartása érdekében kénytelen eladni a korábban felhalmozott aranytartalékából. Egy másik jelenség, amely elodázhatja az arany áremelkedését, vagy akár újabb lefelé korrekcióhoz vezethet, az az, hogy az említett lépésével a Fed lényegében a minőségi amerikai adósság birtoklásának kockázatát vállalta be. Korábban a befektetőknek alacsony hozamú állampapírokat (vagy készpénzt) kellett vásárolniuk, ha az amerikai dollár biztonságát szerették volna élvezni. Most a létrán tovább lehet lépni a befektetésre ajánlott vállalatok körébe, a Feddel a háttérben. Ez viszont a részvénypiacoknak is – egy egyébként inkább hamis – biztonságérzetet adhat. A Federal Reserve ugyanis lényegében „All in”-t mondott, ott áll minden dolláreszköz mögött. Kell-e jobb indok a dollárvásárlásra? Kérdés, hogy ez a biztonságérzet meggyőzi-e a részvénypiacokat.

A járvány okozta szállítási

problémák miatt pánik tört ki

az aranydealerek között

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.