Háda Bálint | A napokban az arany árfolyama megütötte az 1703 dollárt – ez hétéves csúcs –, majd csökkenni kezdett. Az emelkedés legutóbbi, december óta tartó hullámában elsősorban a koronavírus-járvány terjedése játszik szerepet, amely egyéb kellemetlen, a sárga nemesfém jegyzését emelő folyamatokat is felgyorsított. A múlt héten az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 50 bázisponttal csökkentette az irányadó kamat célsávját. A lépés, bár a piacokat csak részben lepte meg, nem kapott igazán pozitív fogadtatást, hiszen a tőzsde tovább esett szerdán is. A kamatcsökkentés kissé kapkodónak tűnik, tekintettel arra, hogy a Fed kamatokról döntő Szövetségi Nyíltpiaci Bizottságának (FOMC) soron következő rendes ülése március 18-án esedékes. Jól jellemzi a helyzetet, hogy a piac – a CME Group adatai szerint – a szerdai kereskedés végén 65,6 százalékos valószínűséggel további 100 bázispontos csökkentést árazott. A Fed lépése – amellett, hogy soronkívüliségével vélhetően fokozta a befektetői borúlátást – annak is jelét adta, hogy a testület mintegy 15 százalékos tőzsdei árfolyamzuhanás után kész azonnal a részvénypiacok segítségére sietni. A koronavírus megjelenése persze jó lehetőséget szolgáltatott arra is, hogy a Trump elnök által gyakran kritizált intézmény végre eleget tegyen a kamatcsökkentés elnöki óhajának. Érdekes, hogy a kamatcsökkentés gyógyír lehet egy olyan járvány leküzdésében, ahol a vírusnak a gyógyszere sincs még kézben, így gazdasági hatásának a lefutási ideje sem becsülhető. Természetesen a lépés olcsóbbá teszi a Trump-adminisztráció által kicsit kapkodva meglebegtetett, újabb adócsökkentési csomag finanszírozását, azonban felmerül annak a kérdése is: mit tesz a Fed akkor, ha a vírus okozta válság elhúzódik, és a muníció már az elején elfogy? Ha a Fed megfelelési kényszere tovább tart, ez könnyen előfordulhat, hiszen még az óvatos várakozások is további legalább 50 bázispontos csökkentésről szólnak, még a június előtti időszakban.
A képet a szerdán napvilágot látott amerikai inflációs adatok sem bolygatták meg érdemben. Februárban éves bázison az áremelkedés csak 2,3 százalékos volt a januári 2,5 százalékkal szemben, a maginfláció ugyanezen a bázison 2,4 százalékkal emelkedett. A januári „felszúrás” után az infláció alakulása nem fog a Fed kamatvágásainak útjában állni, hiszen a koronavírussal küzdő gazdaság inkább csökkenő árakat produkál majd, a zuhanó olajárról nem is szólva.
A terep a fundamentumok szempontjából tehát jól előkészített az arany számára. Ezt tükrözi a spekulatív határidős nyitott vételi pozíciók számának alakulása is. Az Amerikai Határidős Árutőzsde-felügyelet (CFTC) legutóbbi, március 6-i adatai szerint a pozíciók száma 319 ezerre csökkent az előző heti 354 ezer darabról, de ez még mindig meghaladja a 2008 óta mért csúcsot (2012. július), a 316 ezret. Az, hogy a jegyzés egyelőre visszapattant az 1700 dolláros árszintről, arra utal, hogy a tőzsdén pánik van, és a Cash is the King szlogen jegyében a befektetők mindenféle eszközből inkább menekülni kívánnak. Azonban ha a pánik enyhül és a volatilitás csökken, a vevők visszatérnek az arany piacára.
A technikai elemzést alapul véve a kép árnyaltabb. A jegyzés rövid távon (napos bázis) továbbra is emelkedő trendcsatornában halad, így elsősorban emelkedésre érdemes számítani. Ha azonban a jegyzés 1634 alatti zárásokat mutatna, az megnövelné egy fej és vállak alakzat kialakulásának kockázatát (nyakvonal 1590), amely a jobb váll kialakulása és a nyakvonal átlépése után újabb 110 dolláros csökkenést jelezne. A rövid távú trendfordulás veszélyére utal a relatíverősség-index (RSI) által mutatott negatív divergencia is. A közép távú grafikonon a jegyzés a május óta tartó emelkedő folyosóban halad, de a képet itt is árnyalja egy kisebb, negatív RSI-divergencia. Az említett alakzat kiépülése nyomán a középtávú, tavaly május óta tartó trend is megtörne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.