BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamar elérte a kór az európai alapokat

Már februárban jelentkeztek a koronavírus-járvány első tünetei az európai befektetési alapoknál. Ugyan a pandémia keltette válság csak a hónap második felében rázta meg a kontinens tőkepiacait, az erős évkezdést követően a piacok zuhanásával és a befektetői bizalom megingásával az alapkezelői szektor is kihívásokkal teli időszakba lépett.

A januári 137 milliárd euróval szemben februárban csupán 42 milliárd euró friss tőke áramlott az európai befektetési alapokba az Európai Alap- és Vagyonkezelők Szövetségének (EFAMA) legfrissebb adatai szerint. Általános óvatosságra vall, hogy minden eszközkategória iránt mérséklődött a kereslet. A pánikhangulat elsőként és legmélyebben a részvényalapokat érte el. Az eszközkategória befektetési jegyeiből tízmilliárd eurónyit váltottak vissza a megtakarítók, holott januárban még ennek közel a kétszeresét fektették be ezekbe a kockázatosabb termékekbe. Negatív mérleggel zártak a pénzpiaci alapok is, ahonnan 3,5 milliárd eurónyi megtakarítás távozott. Igaz, a likvid és kevésbé rizikós terméktípusból már januárban alaposan betáraztak az óvatosabbak, csaknem 50 milliárd eurót helyeztek el itt. Az ingatlanalapok a januári hatmilliárd után ezúttal csupán hárommilliárd eurót tudtak bevonzani.

A friss megtakarítások főként a kötvény- és a vegyes alapokban találtak helyet maguknak, döntően ennek a két kategóriának köszönhető, hogy pozitív értékesítési mérleggel zárták a hónapot az európai alapkezelők. A kötvényekbe fektető alapokban 27 milliárd euróval növelték kitettségüket a kontinens megtakarítói, a vegyes eszközök pedig januárhoz hasonlóan most is közel 14 milliárd euró friss forrást szívtak fel.

A portfóliómenedzserek dolgát a piacról visszavonuló befektetők mellett a hozamok meredek zuhanása is nehezítette, az európai alapkezelőkre bízott vagyon így bő félezer milliárd euróval zsugorodott egyetlen hónap alatt. Az EFAMA 29 tagszervezete február végén összesen 17 519 milliárd euró vagyont kezelt, ami 2,9 százalékos állománycsökkenés az előző havi 18 050 milliárd eurós csúcshoz képest.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.