k. d. | Soha nem látott lyukat ütött az európai befektetési alapok vagyonán a koronavírus-járvány. Februárban még csak az óvatosabb befektetők fújtak visszavonulót, márciusra azonban már általánossá vált a pánikhangulat a piacokon, amit az alapkezelői szektor sem kerülhetett el. A februári 42 milliárd eurós friss lekötés után a rendkívül bizonytalanná váló gazdasági és közegészségügyi helyzetben összesen 306 milliárd eurót váltottak vissza a megtakarítók a befektetési jegyeikből.
Ilyen méretű tőkekivonást ezt megelőzően egyszer sem regisztrált az Európai Alap- és Vagyonkezelők Szövetsége (EFAMA), az előző pénzügyi világválság csúcsán, 2008 októberében is „csupán” 130 milliárd eurót vettek vissza a portfóliómenedzserektől a megrémült európaiak. Igaz, a hivatásos befektetők akkoriban még lényegesen kisebb eszközállományt kezeltek, ezért a mostani a bő évtizeddel ezelőttivel megegyező, 2,9 százalékos tőkekivonásnak felel meg. A rekordszintű visszaváltásnál is nagyobb csapást mértek az alapokra a mélybe zuhanó eszközárfolyamok, további 1500 milliárd eurót kihúzva a megtakarítók zsebéből. Az európai befektetési alapok összesített vagyona így a hónap végére 10 százalékkal, 15 732 milliárd euróra apadt.
A megriadt befektetők főként a kötvényalapjaikat törték fel, a visszaváltások mintegy fele, bő 150 milliárd euró ezt a kategóriát érintette. Szerencsétlen egybeesés, hogy a kötvénypiaci hozamok épp akkor kerültek nyomás alá, amikor a befektetők kockázatérzékelése és készpénzigénye is megnőtt.
A vegyes és a részvényalapokat ezzel szemben sokkal kevésbé viselte meg a pandémia kiváltotta első piaci megrázkódtatás, az előbbi kategóriából 45, az utóbbiból 60 milliárd eurónyi tőke távozott. A tőzsdeindexek márciusi mélyrepülése mellett az 1,5-2 százalékos forráskivonás még mérsékeltnek mondható. Számos befektető gondolhatta úgy, hogy a részvényindexek zuhanásával párhuzamosan jelentősen erodálódó értékpapír-egyenleghez egyelőre nem érdemes hozzányúlni. A részvénybefektetéseikben fegyelmezetten ülőket igazolja, hogy áprilisban a tőzsdemutatók is felpattantak, az amerikai S&P 500 index 13, európai megfelelője, a STOXX Europe 600 pedig 6 százalékkal korrigált a mélypontról. Ugyancsak 45 milliárd euróval apadt a pénzpiaci eszközökbe fektető alapok nettó értékesítése is. A számottevő, 4 százalékos állománycsökkenés mögött az EFAMA szerint az áll, hogy a nagy intézményi befektetők, köztük nyugdíjalapok és biztosítók, likvidálták pozícióikat, hogy az ügyfelek visszaeső befizetései mellett is biztosítani tudják a tervezett kifizetéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.