Nyolchavi mélypontja környékén kereskednek a búzával a meghatározó amerikai árutőzsdén, az árfolyam júliusi határidőre elérte a 488 dollárt ötezer vékánként. Az esés április eleje óta meghaladja a 8 százalékot. A csökkenő amerikai jegyzés a globális piacokon is lefelé szorítja az árakat, amihez hozzájárult, hogy az amerikai agrártárca friss jelentésében megemelte a 2019–2020-as szezon végi globális fogyasztási és készlet-előrejelzéseit. A kereslet csökkenése miatt a készletek várhatóan 700 ezer tonnával 295,8 millió tonnára nőnek. A 2020–2021-es előrejelzésekben
6 millió tonnával 316,1 millióra emelték a globális készleteket, ebben azonban inkább az ausztrál és az indiai termelésre vonatkozó pozitív adatok játszottak szerepet.
A jelentés megjelenése előtt az ágazati becslések az amerikai termés csökkenésével számoltak 2020–21-re. Jóllehet a frissített adatok 300 ezer tonnás emelkedést takarnak, ezzel csak 2,2 százalékosra mérséklődne a terméscsökkenés éves összevetésben. Amerikában a 2019–20-as szezon 51,1 millió tonnás termést hozott. A várt növekmények ellensúlyozzák az Európai Unió és Ukrajna területén tapasztalt termelés-visszaeséseket.
A francia termés minősége 2011 óta most a leggyengébb, a jó és a kiváló termény aránya csak 56 százalék körüli. Az EU-n kívülre szóló francia búzakivitel mértékére vonatkozó előrejelzések emelkedtek, és a 2019–20-as szezonra rekordszinten állnak (13,4 millió tonna). Eközben a szárazsággal sújtott Ukrajnában a gazdasági tárca 23 millió tonnás termésbecslést tett közzé erre az évre, szemben a 2019-ben betakarított 28,3 millió tonnával. Ez jó indokot szolgáltathat az ukrán exportárak emelkedéséhez. Az ausztrál becsléseket a kulcsfontosságú búzatermelő régiókban lehullott nagy mennyiségű éltető csapadék hajtotta felfelé 2 millió tonnával, ezzel a 2020–21-es betakarítási előrejelzés 26 millió tonnán áll. Ha így lesz, akkor a 2019–20-as szezon termésénél 71 százalékkal több búzát arathatnak.
Az árfolyam-alakító tényezők közül érdemes megemlíteni, hogy megkezdődött az amerikai téli búza betakarítása, eddig a termésátlag az ötéves átlagnak megfelelő. A rövid távú előrejelzések szerint az időjárás kegyes lesz az aratáshoz, ami további nyomást gyakorolhat a búza piacára. Az EU és Ukrajna búzatermelésének csökkenése bizonyos mértékig az árfolyam emelkedését támogatja, bár ezt némileg ellensúlyozza Oroszország és más exportőrök magasabb hozama. Természetesen a devizaárfolyam és más tényezők is szerepet játszanak az ár alakulásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.