A KSH pénteken teszi közzé a második negyedéves GDP előzetes adatát. Eppich Győző, az OTP elemzője felhívta a figyelmet, hogy még ezelőtt több fontos konjunktúraadatot ismerhetünk meg: jön a júniusi építőipari adat, és közlik az ipari termelés részletes iparági bontását is. Az elemzői konszenzus és az OTP várakozása egyaránt 10,5 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít a második negyedévben, azonban az előbb említett, érkező adatok még módosíthatják a várakozásokat. Az OTP szerint az eddig ismert havi konjunktúraadatok alapján a kiugróan negatív kimenetelű éves szcenáriót – 7-8 százalék körüli visszaesés – nagyon nagy valószínűséggel ki lehet zárni. Eppich Győző hozzáteszi: az éves teljesítmény szempontjából kritikus lesz, hogy a harmadik negyedévben is a május–júniusban látott ütemben tud-e folytatódni a kilábalás. A magyar GDP-adaton túl régiós GDP- és inflációs adatok is érkeznek. Holnap a júliusi fogyasztói árak statisztikáit teszi közzé a KSH (erről a második oldalon közlünk átfogó ismertetést).
Az Egyesült Államokban is az árnövekedés ütemére figyelünk. A várakozások szerint a héten az amerikai inflációban nem lesz érdemi meglepetés. Az olaj árának emelkedése miatt az infláció 0,6 százalékról 0,8 százalékra emelkedhet, míg a maginfláció továbbra is 1,1-1,2 százalék körül maradhat. Tehát az OTP heti makrogazdasági előzetese szerint a bejövő adatok várhatóan megerősítik azt az irányvonalat, hogy a jegybank továbbra is teljes erejével a gazdaság élénkítésére koncentráljon. A múlt héten meglepetésre csökkent az új munkanélkülisegély-kérelmek száma az Egyesült Államokban, annak ellenére, hogy a fertőzésszámok – bár mérséklődő trendet mutatnak – még mindig rendkívül magasak. Az e heti adatok esetében fontos lesz figyelni, hogy tovább csökken-e a mutató. Ha igen, az Módos Dániel, az OTP elemzője szerint azt jelezheti, hogy az esetszámok emelkedése a nyár közepén csak mérsékelten érinthette a gazdasági aktivitást. Mindezen túlmenően érkezik a július havi kiskereskedelmi forgalom, az ipari termelés, az üzleti készletek és az augusztusi Michigan fogyasztói bizalmi index adata is. Ezek már a harmadik negyedévről szolgáltatnak információt, a legfontosabb kérdés, hogy a második negyedév 32,9 százalékos évesített visszaesése után mekkora lesz a visszapattanás mértéke. Az Atlanta Fed GDP-trackerje egyelőre 20,3 százalékos évesített növekedést vár a harmadik negyedévre, míg a Bloomberg elemzői konszenzusa 18 százalékos növekedésre számít. Az euróövezetből érkezik a Sentix befektetői bizalmi index és a német ZEW gazdasági hangulatindex. Mivel ezek előretekintő indikátorok, és elsőként adhatnak támpontot a harmadik negyedévre vonatkozóan, feltehetőleg nagy figyelem irányul majd rájuk. Kínai havi adatok is érkeznek, a várakozások szerint júliusban tovább javulhatott az ottani gazdaság teljesítménye. A kínai közlések közül kiemelhető az ipari termelés alakulása, a kiskereskedelmi értékesítések és az inflációs folyamatok friss adatai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.