BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra az év eleji szinteken az európai alapok vagyona

Fél év alatt kiheverték a koronavírus okozta pánik hatását az európai befektetési alapok. A helyreálláshoz a felpattanó hozamok mellett a pénzpiaci eszközökbe pumpált óriási pénzmennyiségre is szükség volt.

A világgazdasági helyreállásról érkező biztató hírek következtében újabb remek hónapot zártak az európai befektetési alapok augusztusban, a portfóliókezelőknél elhelyezett vagyon hat hónap után ismét elérte a koronavírus-járvány kiváltotta kora tavaszi pánik előtti szintet.

A nyár végére mérséklődött az immár öt hónapja tartó tőkebeáramlás, amely 30 milliárd eurót tett ki, a tőkepiaci széljárás viszont ezúttal igazán kedvezett a megtakarítóknak, a hozamok ugyanis 255 milliárd euróval növelték a teljes eszközállomány értékét – derül ki az Európai Alap- és Vagyonkezelők Szövetségének (EFAMA) friss havi jelentéséből. Az immár ötödik hónapja tartó tőkebeáramlás és az árfolyam-emelkedés eredőjeként az EFAMA-tagok összesített vagyona 1,6 százalékkal, 17 638 milliárd euróra hízott, és bő százmillió euróval meghaladta a februári szintet.

Szépséghiba, hogy az utolsó nyári hónapban negyedére esett vissza a befektetési alapok nettó értékesítése a júliusi 124 milliárd euróról, de az azt megelőző három hónap átlagos értékesítésének is mindössze harmada jött össze augusztusban. A jóval szerényebb mennyiség elsősorban a pénzpiaci alapok számlájára írható, a likvid és a kevésbé kockázatos eszközöktől négy hónapig tartó intenzív vásárlást követően ezúttal szabadultak a befektetők. A fölös készpénzmennyiség ideiglenes parkoltatására is alkalmas pénzpiaci alapok a márciusi tőkepiaci pánik óta óriási mennyiségű megtakarítást szívtak fel. Négy hónap alatt 197,5 milliárd euró érkezett ebbe a kategóriába, vagyis minden második alapkezelőkre bízott euró itt talált helyet magának. Augusztusban azonban megtört ez a trend, és csaknem 14 milliárd euróval építették le kitettségüket a megtakarítók, amiben a továbbra is jelen lévő gazdasági kockázatok miatti óvatosság éppúgy szerepet játszhatott, mint a befektetési portfóliók átsúlyozása.

A részvényalapok kivételével szinte minden nagyobb eszközkategóriába jóval kevesebb forrás érkezett, mint amit az előző hónapokban megszokhattak a portfóliókezelők. A kötvényalapokból 21 milliárd euró­nyit vásároltak a júliusi 38 milliárddal szemben, de mérséklődött a vegyes eszközök iránti kereslet is. A részvényportfóliót építő alapok értékesítése viszont stabil maradt, ezúttal 12 milliárd eurót fektettek be itt a tőzsdei hullámokat meglovagolni kívánó megtakarítók.

Az augusztusi megingás ellenére a pénzpiaci alapok eddig az év nagy nyertesei mintegy 184 milliárd eurós tőkebeáramlással. A kötvényportfóliókba 44 milliárd

euró érkezett ez alatt az idő alatt, de népszerűnek számítanak az idén már 21,6 milliárd eurót bevonzó ingatlanalapok is. A részvényalapok értékesítési mérlege az utóbbi hónapokban tapasztalható erős tőkebeáramlás ellenére is épphogy csak pozitív, mivel a kora tavaszi pánikban legelőször ezektől az eszközöktől szabadultak a megrémült befektetők. A többféle instrumentumból is válogató vegyes alapokból pedig csaknem kilencmilliárd eurónyi tőke távozott nyolc hónap alatt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.