Pénz- és tőkepiac

Az MNB 23 millió forint bírságot szabott ki

A cseh székhelyű társaság többek között a piaci manipulációt tiltó jogszabályokat sértett meg.

Az MNB összesen 23 millió forint bírságot szabott ki a BONATREVI SALES a.s cseh székhelyű társasággal szemben a piaci manipulációt tiltó jogszabályi rendelkezések és a szavazati jog mértékének bejelentésére vonatkozó jogszabályi előírások megsértése miatt.

A társaság önkötéses ügyletei hamis, félrevezető jelzéseket adhattak a tőkepiaci szereplőknek, így sértették a pénzügyi eszközök kereskedésének tisztaságát és átláthatóságát, a tőkepiac integritását.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalból piacfelügyeleti eljárást folytatott annak vizsgálatára, hogy a BONATREVI SALES a.s. (BONATREVI SALES) a SET GROUP részvényekkel folytatott tőzsdei kereskedése során tiltott piaci manipulációt valósított-e meg.

A MNB megállapította, hogy a BONATREVI SALES a vizsgált időszakban – mint a SET GROUP Nyrt.-ben a jogsértés időpontjában jelentős tulajdoni hányaddal rendelkező entitás – több száz esetben adott saját magával kötött ügyletet, azaz önkötést eredményező tőzsdei megbízást a SET GROUP részvényekre vonatkozóan. Ezek közül közel száz, önkötést eredményező esetben – amikor tehát a megbízások mindkét oldalán ő állt – a nagyon hasonló mennyiségre és árra vonatkozó vételi és eladási ajánlatokat annyira rövid időn belül rögzítette a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) rendszerében, hogy a társaságnak ezen, a jegybank által végül szankcionált önkötések során kizárható volt a valós ügyletkötési szándéka. A BONATREVI SALES képviselőjének elmondása szerint a társaság a SET GROUP portfólióját akarta hosszabb távon árfolyamnyereséggel értékesíteni. A magasabb nyereség elérése érdekében adtak önkötési megbízásokat, hogy a SET GROUP részvény árfolyamát mesterségesen szinten tartsák.

Fotó: Kallus György / VG

Az MNB ezen túlmenően azt is feltárta, hogy 11 napon a BONATREVI SALES önkötéses ügyletei a részvénydarabszámot alapul véve a teljes tőzsdenapi SET GROUP részvényforgalom 30%-át meghaladó ügyletforgalmat tettek ki. Volt olyan kereskedési nap, amikor a SET GROUP részvényügyletek 98%-át a társaság önkötései adták.

A társaság ezen önkötéseket eredményező ügyletei hamis, félrevezető jelzéseket közvetíthettek a tőkepiaci szereplők irányába a vizsgált részvény átlagos napi forgalmáról. Így sértették a pénzügyi eszközök kereskedésének tisztaságát és átláthatóságát, ezáltal a tőkepiac integritását. A kereskedési magatartás alkalmas volt arra, hogy hamis benyomást keltsen a vizsgált részvény valós piaci megítéléséről, legfőképpen annak keresletéről-kínálatáról.

Piaci manipuláció ugyanis – a szándéktól függetlenül – minden olyan ügyletkötés, eladási vagy vételi megbízás, amely a pénzügyi eszközök keresleti-kínálati viszonyait, illetve annak árát érintően hamis vagy félrevezető jelzést ad(hat), befolyásolva ezzel a befektetők befektetési döntéseit. A tőkepiac zavartalan működésének biztosítása érdekében az ilyen megbízások nem megengedettek a tőkepiacon. Az MNB a piacmonitoring tevékenysége keretében ezért (kiemelten a tiltott bennfentes és a piaci manipuláció kiszűrésére) folyamatosan elemzi és értékeli a BÉT-en kötött ügyleteket.

Emellett a társaság háromszor nem tett eleget a SET GROUP Nyrt.-ben fennálló szavazati arányának változásával kapcsolatos, jogszabályban meghatározott bejelentési kötelezettségének az MNB felé, amivel megsértette a tőkepiaci törvény irányadó rendelkezéseit.

Mindezek nyomán az MNB ma publikált határozatában összesen 23 millió forint bírság megfizetésére kötelezte a BONATREVI SALES-t, s figyelmeztette a piaci manipulációra vonatkozó jogszabályok jövőbeni betartására és megtiltotta számára, hogy a szavazati jog mértékének bejelentésére vonatkozó jogszabályi előírások megsértését megvalósító magatartást megismételje.

A jegybank tiltott piacbefolyásolás gyanújával feljelentést is tett az ügyészségen.

A bírságösszeg mértékének meghatározása során az MNB elsődlegesen azt értékelte, hogy a piaci manipuláció tilalmának megsértése különös súlyú a tőkepiac biztonságos és zavartalan működése szempontjából. Súlyosbító körülménynek számított, hogy a társaság huzamosabb időn át végezte jogsértő tevékenységét. Szintén növelte a bírság mértékét az adott tőzsdei részvények magas közkézhányada, míg enyhítő körülménynek számított ugyanakkor, hogy az nem szerepelt a BUX és a BUMIX indexkosarakban, s nem kapcsolódott hozzá határidős termék sem.

piacfelügyelet MNB
Kapcsolódó cikkek