BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtudtuk a Moltól, miért zuhant a finomítói árrése

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az új, átláthatóbb módszertan alapján számolt árrés jobban alkalmazkodik a magas energiaárkörnyezethez.

Meglepetésként érhette a befektetőket a Mol januárra kimutatott, hordónként 1,1 dollárra süllyedő finomítói árrése, legutóbb ugyanis másfél éve, a pandémia legnehezebb időszakában volt ennél is gyengébb a külső környezeti mutató. Az év végi szinthez képest is jelentős romlást jelent, azzal együtt is, hogy a társaság kedden új módszertan alapján visszamenőleg módosította a tavalyi évre vonatkozó adatait is, az eredetileg közölt 4,2 dollárnál így közel 30 százalékkal szűkebb, 2,9 dolláros volt a csoportszintű finomítói árrés 2021-ben.

Fotó: Móricz-Sabján Simon / VG

A magas energiaárkörnyezethez jobban alkalmazkodó, a tényleges külső környezetet hangsúlyosabban figyelembe vevő, vagyis összességében egy átláthatóbb kalkuláció kialakítása indokolja a számítási módszer változtatását

 – válaszolta a VG megkeresésére a Mol.

Két ponton változtattak

A frissített módszertan két lényeges módosítást eszközöl a finomítói árrések számításánál.

  • Egyrészt teljesen új elemként szerepel benne az allokált karbonkvótán felül vásárolt szén-dioxid-mennyiség,
  • másrészt pedig a finomítási tevékenység során felhasznált energiaköltség-mixen belül a gázárra tették még érzékenyebbé a költségmodellt.

Utóbbit az elmúlt időszakban többszörösére dráguló földgáz indokolja. A negatív januári marzsok kapcsán a társaság egyúttal hangsúlyozta, hogy saját finomítóinak realizált árrése nem feltétlenül azonos a piaci jegyzési árakból kalkulált, publikált adatokkal.

Alapvetően pozitív, transzparenciát erősítő lépésként értékeli a kalkuláció módosítását Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője is. Az új költségelemek figyelembe vétele szerinte a szén-dioxid, a gáz és az elektromos áram árának ugrásszerű emelkedésével is magyarázható.

A frissített módszertan így végső soron a korábbinál jobban mutatja a profitabilitás változását, és az eredmény előrejelzését is megkönnyíti.

Újabb óriási részvénytranzakció jön a Molnál

A Mol két KMRP-szervezete 160 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényeket hétfőn az olajtársaság részvényeinek megvásárlásához.

A Molnál bevezetett új módszer más finomítással foglalkozó cégeknél egyébként nem jellemző, pedig a magasabb energia és CO2 árak jelentősen torzítják a teljes képet, és az Erste szerint akár 2-3 dollárral is csökkenthetik a jelenlegi árak mellett a hordónkénti finomítói profitot. A visszamenőleg lefelé módosított külső környezeti adatok a vállalat egész éves eredményszámait nem befolyásolják, mert a pénzügyi jelentésekben ezek a tételek már eleve szerepelnek.

A magas energiaáraknak betudható negatívba forduló januári marzsokat sem tekinti tragédiának Pletser Tamás, ez az időszak szezonálisan ugyanis hagyományosan egyébként is gyengébb. Idén pedig az árrések javulására számít a szakértő, a légi közlekedés várható élénkülése ugyanis fokozhatja a közép desztillátumok (dízel, kerozin, gázolaj) iránti kereslet, márpedig a Mol finomítóinak működése éppen erre a termékcsoportra optimalizált.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.