BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bajba kerülhet Ukrajna, ha nem tud megállapodni hitelezőivel

Hamarosan lejár a háború kitörése után bevezetett fizetési moratórium, miközben az álláspontok messze vannak egymástól.

Az ukrán államkötvények birtokosai és Kijev között elkezdődött a tárgyalások újabb fordulója, miközben közeleg a háború kitörését követően bevezetett fizetési moratórium augusztus 1-jei lejárta.

Ukrajna
Ukrajna több mint 20 milliárd dollár értékű adósságról tárgyal hitelezőivel / Fotó: Northfoto

Nem kis összegről van szó

A több mint  20 milliárd dollár névértékű adósság sorsáról már korábban, júniusban is tárgyaltak a felek, ám akkor nem sikerült dűlőre jutniuk, miután Ukrajna 40 százalékos leírást szeretett volna elérni, míg a kötvénytulajdonosok bizottsága mindössze 22 százalékos leírást ajánlott fel. A tárgyalások második fordulójának eheti kezdetéről a Bloomberg számolt be. A mostani megbeszélések a magánszektor szereplői kezében lévő kötvényekről szólnak, a kötvénytulajdonosok még áprilisban hoztak létre bizottságot a hitelek átrendezését célzó tárgyalásokra.

Amennyiben nem sikerül Kijevnek megállapodnia hitelezőivel, úgy az ország még nagyobb bajba kerülhet, az ugyanis 

a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által biztosított mentőcsomag következő részletének lehívását is veszélybe sodorhatja. 

Márpedig a háború költséges mulatság, miközben az ukrán költségvetésen is jelentős rések tátonganak a nemzetközi segítség ellenére.

A megállapodást akár a kötvények tőkéjének leírásáról vagy akár egy újabb moratóriumról az is nehezíti, hogy nem tudni a háború mikor és milyen eredménnyel ér majd véget.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.