BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új favorit fut be a tőzsdékre: ezt a szektort veszik a befektetők a tech helyett

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Új szelek fújnak az amerikai tőzsdén, a tech szektor ralija már a múlté. A Fed kamatvágásával nagyot fordul a kocka a részvénypiacon, de fontos, hogy a recessziót elkerülje a világ legnagyobb gazdasága.

Szokásához híven ismét talpra állt nyár végi mélyrepüléséből az amerikai tőzsde, az S&P 500 az augusztus eleji mélyponthoz mérten 8,5 százalékkal került feljebb. Ami viszont igazán érdekessé teszi ezt a mostani ralit, az az, hogy az elmúlt két évben megszokott tech részvények, a Magnificent Seven túlfűtött menetelése helyett az index másik 493 komponense volt az, mely a felfutás egyértelmű gerincét adta.

Independence Day In New York, wall street, tőzsde, s&p 500, russell 2000, részvény, piac,
Nagyot fordul a világ a tech hetes részvényeivel / Fotó: NurPhoto via AFP

Fordul a kocka a részvénypiacon

A nagy tech hetes (Nvidia, Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon.com, Meta és a Tesla) árfolyamai ugyanis a szektor július 16-én beállított csúcsa óta 5,3 százalékkal süllyedtek, látványosan alulteljesítve a tágabb piacot, mely mindössze 1 százalékkal került lejjebb – köszönhetően az ingatlanpiaci és a közüzemi szektor ragyogásának, 

a két index ugyanis közel 13 százalékos erősödést mutatott az elmúlt két hónapban.

A meglepő rotáció mögött a Fed kamatvágásával kapcsolatos várakozások állnak: a hitelfelvételi költségek csökkenése ugyanis egyrészt nagyot lendít az elmúlt időszakban nyomott teljesítményt mutató ingatlanpiacon az új beruházások indításán és a piac forgalmának fellendítésén keresztül, másrészt teret enged azoknak a cégeknek eredményeik javítására a tágabb piacon is, melyek a magas kamatkörnyezet nyomása alatt nem tudták kellően hatékonyan végezni alaptevékenységüket – szemben a nagy hetessel, melynek tagjait szinte teljesen hidegen hagyta a monetáris szigor.

A Fed kamatvágása azonban egymagában még nem elég a boldogsághoz a piacokon: a fenntartható meneteléshez arra is szükség van, hogy az amerikai gazdaság elkerülje a recesszió rémét.

Nem hisszük, hogy végül recesszióba csúszik a gazdaság, és ha tényleg így alakul a forgatókönyv, akkor úgy véljük, a ciklikus részvények lesznek a kamatvágás nagy nyertesei, hiszen ők relatíve nagyot nyernek majd a hitelfelvétel költségeinek csökkenésén és a felpörgő gazdasági növekedésnek

– mondta Adam Grossman, a Riverfront Investment Group globális részvényekért felelős befektetési igazgatója a Bloombergnek.

A szakértő hozzátette: az is az eddigi relatív vesztesek lendületszerzése mellett szól, hogy a tech szektor nagyjainak nyereségességi mutatói csökkenni fognak a közeljövőben, ez pedig megnyithatja az utat a befektetők előtt a piac többi tagja felé. 

A nagy hetes eddigi átlagos, negyedévente 50 százalék körüli profitnövekedése 

már az idén 36 százalékra csökkent, az elemzői várakozások szerint pedig ez a folyamat 17-20 százalék között konszolidálódik majd a következő időszakban – ezek a számok persze továbbra sem rosszak, de az eddigi bődületes felfutást már minden bizonnyal nem tudja majd reprodukálni a szektor, ez pedig kevés lehet a máshoz szokott befektetőknek.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.