BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háromezermilliárdos forgalommal zárta 2024-et a BÉT, rekordok dőltek rekordok hátán a pesti tőzsdén

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A Budapesti Értéktőzsdén a blue chipek magasan vitték a prímet forgalom tekintetében, az OTP viszont még a mezőny élére is köröket vert. A BÉT nagyjainak többsége hatalmas pluszban zárta az évet, a BUX 31 százalékot erősödött 2024-ben.

Tovább növekedett a pesti parkett elsődleges részvénymutatója, a BUX-index 2024-ben: az elmúlt időszakban több alkalommal is rekordot döntött, végül 79 326,66 ponton zárta az évet, ami 30,9 százalékos növekedést jelent 2023 végéhez képest − derül ki a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) friss közleményéből.

otp
bét

tőzsde
Kirobbanó éve volt a BÉT-nek a 2024-es esztendő / Fotó: Kallus György

Rekord rekord hátán, háromezermilliárdos forgalom a BÉT-en

A hazai és nemzetközi piacokat továbbra is a geopolitikai feszültségek és az inflációs nyomás határozta meg 2024-ben, ugyanakkor a globális gazdaságban egyre több stabilizálódásra utaló körülmény jelent meg, amelyből a magyar tőzsde is profitálni tudott. A BUX-index egész évben stabil növekedést mutatott, amely az év végén csúcsosodott ki: a mutató december 12-én érte el legmagasabb értékét, amikor 80 540,07 ponton zárt. 

Megtáltosodott 2024-ben a BUX-index /Fotó: Stooq

A tőzsdei forgalom idén novemberben volt a legintenzívebb, a hónapban 389 milliárd forint értékben zajlott a kereskedés. 

Éves szinten összesen 2,96 ezer milliárd forint értékben folyt a kereskedés a parketten,

amelyből az utolsó hónap 13,6 milliárd forint értékű napi átlag mellett 231 milliárd forintot tett ki. 

Az éves részvényforgalom terén a korábbi évekhez hasonlóan, 2024-ben is az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon adta a kereskedés meghatározó részét. Negyedik helyen a Magyar Telekom végzett, míg az ötödik helyet az OPUS szerezte meg.

Az év során tovább bővült a BÉT Standard kategóriájának kibocsátói köre is.

Az év elején a Gloster Infokommunikációs Nyrt. a tőzsde középvállalati platformja, az Xtend után a Standard piacon mutatkozott be, majd decemberben a Gránit Bank debütált, így 22-re nőtt a kategóriában kibocsátók száma. A Gránit Bank tőzsdei bevezetése különösen fontos állomásként vonul be a hazai tőzsdetörténetbe, mert újabb bank jelent meg a kibocsátók között, amely tovább erősíti a pénzügyi szektor jelenlétét a BÉT-en. Az Xtenden a Kermann IT Solutions Nyrt. csengetett idén.

A befektetési szolgáltatók éves versenyében a WOOD & Company került az élre, 1,46 ezer milliárd forinttal, megelőzve a CONCORDE Értékpapírt és az ERSTE-t. A decemberi hónapot nézve az első három helyet szintén az említett 3 tőzsdetag szerezte meg.

Az árupiaci összforgalom idén 5,2 milliárd forintot tett ki − tette hozzá a közlemény.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.