BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerre lelkesek és bizonytalanok a piacok Trump beiktatása előtt

Az amerikai részvénytőzsdék ma nem tudnak reagálni, míg a kötvénypiacok már előre beárazták a hozamemelkedést. A bitcoin szárnyal, a dollár megtorpant, régiónk tőzsdéi optimisták. A forint és a zloty szűk sávban topog.

Nagy a bizonytalanság a piacokon Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatása előtt. Bár hétfőn még csak mérsékelt árfolyamhullámzás várható, mivel a tengeren túli tőzsdék zárva tartanak a Martin Luther King-emléknap miatt. A pesti és a varsói tőzsde továbbra is felfelé tájékozódik, míg a forint szűk sávban várja az impulzust, hasonlóan a lengyel zlotyhoz.

Trump
Nagy a bizonytalanság a piacokon / Fotó: AFP

A kötvénypiac előrefutott az árazással

Az államkötvényhozamok, melyek ellentétesen mozognak a kötvények árfolyamával, az elmúlt hetekben az egész fejlett világban megugrottak, megzavarva a részvényeket és nyomást gyakorolva az eladósodott országokra.

A globális kötvénypiaci roham azzal fenyeget, hogy lelassítja a központi bankok kamatcsökkentéseit. Miközben a kamatvágások épp a fogyasztók és a vállalkozások hitelfelvételi költségeinek apasztását szolgálnák. 

A kötvényhozamok emelkedése drágítja a hitelfelvételt.

Az átlagos 30 éves amerikai jelzáloghitel-kamatláb 6,9 százalékra emelkedett a múlt héten. Miközben a 10 éves amerikai referencia-államkötvény hozama 4,63 százalék.

A kötvényhozamok csúcsra futása arra a várakozásra épül, hogy az új elnöki adminisztráció alatt az infláció újból fellángolhat, és hatalmas mennyiségű államadósság zúdulhat a piacra. Az elemzők úgy vélik, hogy Donald Trump vámtervei és az illegális bevándorlás visszaszorítására irányuló törekvése felfelé nyomhatják az árakat és szűkíthetik a munkaerő-kínálatot.

Új lendületet kapott a részvényrali

A részvények a elnöki beiktatás előtti utolsó kereskedési napokban visszazökkentek a régi kerékvágásba. A széles piacot leképező S&P 500 index és a klasszikus Dow Jones ipari átlag november eleje, vagyis az amerikai elnökválasztás óra a legjobb hetét zárta. Köszönhetően az inflációs jelentésnek, mely arra utal, hogy a mögöttes árnyomás enyhül. Ennek nyomán újra feléledt az ingadozó részvényrali.

Ám a befektetők egy része még mindig tart a magasabb infláció veszélyétől és attól, hogy a 2022-ben tapasztalthoz hasonló piaci szituáció alakul ki. 

Az infláció sebe még friss, könnyű visszaidézni a 2022-es évet

– mondta Callie Cox, a Ritholtz Wealth Management vezető piaci stratégája. Emlékeztetve, 2022-ben a részvények és a kötvények párhuzamosan estek, amikor a Federal Reserve agresszívan emelte a kamatlábakat. Nem véletlen, hogy a Wall Streeten kamatemelési spekulációk is lábra kaptak az elmúlt hetekben.

Optimista a pesti és a varsói részvénypiac

Miközben a német DAX és a francia CAC indexek egyaránt plusz nullában várják az iránymutatást, addig a régiós tőzsdeindexek bő félszázalékos pluszba lendültek. Mind a BUX, mind a vele együtt mozgó regionális versenytárs lengyel WIG index felfelé tájékozódik az amerikai elnöki beiktatás napján.   

A bitcoin bő 2 százalékot erősödött, míg a WSJ-dollárindex negyedszázalékot gyengült. Ám 

az elemzők továbbra is dollárerősödést várnak Donald Trump elnökségétől, 

arra alapozva ezt a várakozást, hogy a kötvénypiaci folyamatok lelassítják a Fed kamatvágásait.

Itt mindent megtudhat Donald Trump elnöki beiktatásáról
Új korszakra ébred ma az Egyesült Államok, amely a világpolitikát is nagyban befolyásolja az elkövetkező évben. Donald Trump és alelnöke, J. D. Vance ma teszik le az esküt, és megkezdik a munkát a Fehér Házban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.