Belehúztak az európai fapados légitársaságok a tél végén, a szektor két meghatározó szereplője, a Ryanair és a Wizz Air is megugró februári utasszámokról számolt be kedden.
A piacvezető ír diszkont légitársaság, a Ryanair 12,6 millió utast szállított előző hónapban, másfél millióval többet az egy évvel korábbinál, ami 14 százalékos növekedést jelent 2024 februárjához képest.
A járatkihasználtsága ugyan nem javult tovább, de a társaság továbbra is kifejezetten magas, 92 százalékos arányban tudta megtölteni gépeit az időszak során indított 71 360 járaton. Az ír diszkont légitársaságot az elmúlt 12 hónap során ezzel már közel 200 millió utas választotta.
Bár egy hónap még hátravan az üzleti évből, a februári adatok tükrében már biztos, hogy új utasforgalmi rekorddal zárja az évet a társaság, amely 2024–2025-ös üzleti év első 11 hónapjában 185,2 millió utast szállított, így megdőlt az előző, 2023–2024-es teljes üzleti évben beállított 183,7 milliós csúcs.
Michael O’Leary cégvezér néhány napja arról beszélt Varsóban, hogy a nyári szezonban 4–6 százalékkal emelkedhetnek a repülőjegyárak, egy esetleges orosz–ukrán tűzszünetet követő pár héten belül pedig újraindítanák Ukrajnából induló járataikat is.
Az ukrán légiforgalmi piac megnyitását a Wizz Air is ugrásra készen várja, és negyven új Airbusszal fedné le az országot.
Dinamikus forgalomnövekedésről adott számot a közvetlen rivális Wizz Air is, amelynek járatain összesen 4,6 millió utas fordult meg múlt hónapban, 5,1 százalékkal többen, mint egy éve.
A magyar hátterű légitársaság kapacitása ennél kisebb ütemben bővült, járatainak töltöttségi szintje így 1,8 százalékponttal 91,8 százalékra javult éves alapon. Az utóbbi egy év során 63,1 millió utas választotta a Wizz Airt, ez szerény, 2,6 százalékos növekedést jelent.
A foglalások üteme némileg mérséklődött a február–márciusi időszakban a januári bővüléshez képest, de továbbra is pozitív trendek érvényesülnek a társaság közleménye szerint. A Wizz Air – a Ryanairhez hasonlóan – március végén zárja a 2024–2025-ös üzleti évet. Az új szezon első negyedévére a korábbinál kedvezőbb bevételi dinamikát jelez a vállalat.
Az alapvetően kedvező hírek sem enyhítették meg a befektetőket, akik az általános pesszimista tőzsdei hangulatban 1,8 százalékkal húzták lejjebb a Ryanair részvényárfolyamát, miközben a Wizz Air kurzusa hat százalékot zuhant kedd délelőtt a londoni börzén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.