Rossz passzban van Európa legnagyobb ingatlanhasznosító vállalata: a magánkézben lévő német Vonovia immár harmadik éve masszívan veszteséges, miután a fejlesztéseihez szükséges hitelek az olcsó pénz korszakának lezárultával jócskán megdrágultak, a lakásállománynál hatalmas leírásokat voltak kénytelenek eszközölni, ráadásul a bérlők fizetési morálja is romlott a német gazdaság mélyrepülése, a tömeges elbocsátások miatt. A migrációs nyomás által is ösztönzött lakásépítési boom pedig lecsengett.
A Vonovia a fentiek eredőjeként 962,3 millió eurós veszteséggel zárta 2024-es üzleti évét, ami akár sikerként is elkönyvelhető, miután 2023-ban 6,76 milliárd eurós, 2022-ben pedig 669,4 millió eurós mínusz szerepelt ezen a soron. Az ezt megelőző két év még 2,44 milliárd, illetve 3,34 milliárd eurós nyereséget hozott.
Az ingatlanállomány fair értéke a 2021 decemberében kimutatott 97,85 milliárd euróról 2024 végére 81,97 milliárd euróra zuhant. Az adósságállomány azonban még mindig rendkívül magas, bár a 40,5 milliárd eurós állomány tavaly 700 millióval karcsúsodott.
A Vonovia 2021-ben vásárolta fel riválisát, a Deutsche Wohnent, a 147 ezres lakásállományával együtt. Tavalyelőtt 2460 új lakást építettek, ez a szám tavaly 3747-re nőtt. Az új lakásokból 1276-ot tartottak meg, a többit értékesítették.
Az egy négyzetméterre eső éves üzemeltetési költségeket szigorú gazdálkodással kordában tudták tartani, a 2021-es 13,01 euróról mára 13,82-re emelkedett csak. A dolgozói létszám tavaly száz fővel, 12 056-ra bővült.
Az egy négyzetméterre vetített átlagos havi lakbér a 2021-es 7,33 euróról mára 8,01 euróra nőtt
– tavaly átlagosan 4,1 százalékkal. A lakásállomány 2 százaléka állt valamilyen okból üresen, ez nem változott az utóbbi három évben. Az egyesült ingatlanhasznosító társaság
rendelkezik kiterjedt portfólióval, összesen 539 753 saját tulajdonú lakást és 73 400 mások által birtokolt apartmant üzemeltet. Bár a kamatcsökkentési ciklus megindult, s ez a Vonovia terhein is enyhít, a társaság vezetése mégis óvatosan nyilatkozott a szerdán közreadott gyorsjelentésében a várható kilátásokról.
Rolf Buch vezérigazgató jobb időket jósolt ugyan, de ezt olyan bizonytalanságok terhelik, hogy ígérni semmit sem tud. Most a német vállalatokat az adósságfék kiengedése aggasztja, pontosabban a költségvetési eladósodást lehetővé tévő törvény hitelpiaci hatásai.
A parlament alsóháza, a Bundestag kedden megszavazta az infrastrukturális fejlesztések és részben a védelmi kiadások finanszírozására szolgáló 500 milliárd eurós programot, amit adósságból fognak fedezni. Berlin a kockázatmentes kötvénykibocsátásaival azonban elszívhatja a vállalati szektor elől a befektetői forrásokat, megnehezítve a hitelpiaci kondíciókat.
Egyelőre nagy a bizonytalanság ezen a téren. Másrészt az is igaz, hogy az infrastrukturális fejlesztésekkel közvetve az ingatlanállomány is felértékelődhet.
A Vonovia az építőanyagok áremelkedését is a kockázati tényezők közé sorolta. A cég a tavalyi, 2,65 milliárd eurós kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredményt (EBITDA) idén a 2,70–2,80 milliárd eurós sávba várja, míg a lakbérbevételeknél 4 százalékos bővüléssel, 3,3-3,4 milliárd euróval kalkulál.
A Vonovia frankfurti tőzsdén jegyzett részvényeinek árfolyama félszázalékos erősödéssel fogadta a reggeli éves beszámolót, a részvény ennek dacára az idén már 13,6 százalékkal értékelődött le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.