Az elmúlt napok szakadása után brutális ralival kezdték a keddi kereskedést az ázsiai piacok, a japán Nikkei 6 százalékot futott arra a hírre, hogy Trump csapata nyitottságot mutat a tárgyalásokra, és ezt az optimizmust a térség többi piacán is átvették, az ausztrál piac 2,3, az indiai Nifty 50 1,7, az FTSE kínai indexe pedig 1 százalékot emelkedett a térség tőzsdei történetének egyik legrosszabb napja után elért mélypontjairól. A keddi befektetői hangulat így globálisan egyértelműen jobb, mint volt az elmúlt napokban, ezt támasztja alá az is, hogy az amerikai határidős indexek 1,3–1,8 százalék közti nyitást valószínűsítenek a tengerentúlon a délutánra.
És a magyar piacon is lecsapódott mindez: az OTP 2,3 százalékkal, 22 890 forintig, a Mol 1,34 százalékkal, 2880 forintig, a Richter 2,5 százalékkal, 10 250 forintig, a Magyar Telekom pedig 0,27 százalékkal, 1492 forintig erősödött a nyitást követő percekben, 1,66 százalékkal, 83 765 pontig tolva ezzel a tőzsde BUX indexét. A kisebb papírok közül a Waberer’s 1,2 százalékkal, 4150 forintig, az AutoWallis 0,33 százalékkal, 151,5 forintig, az Alteo 1,75 százalékkal, 5800 forintig, a Duna House pedig 1,08 százalékkal, 940 forintig emelkedett.
A hangulat Nyugaton is kellemes: a német DAX 1,35 százalékkal, a francia CAC 1,03 százalékkal, az átfogó Euro Stoxx pedig 1,4 százalékkal erősödött a nyitást követően.
A piaci hangulat azonban továbbra is kifejezetten törékeny.
A befektetők számára ugyan az fellélegzést jelent, hogy az amerikai vezetés nyitottságot mutat az egyes országokkal való tárgyalásra, azt nem szabad elfelejteni, hogy Trump hétfőn egy további 50 százalékos vámmal fenyegette meg Kínát, amely válaszul kijelentette, hogy nem enged a zsarolásnak, és minden eszközzel fellép majd saját érdekeinek védelmében. Ezek a lépések egyértelműen tovább fokoznák a feszültséget a piacon, így a befektetőknek nagyon résen kell lenniük a tárgyalások és bejelentések forgatagában.
Főleg, hogy a héten nemcsak a vámháború, de a hagyományos makroadatok is beleszólhatnak a piaci trendekbe: csütörtökön érkeznek ugyanis a friss amerikai inflációs adatok, amelyek nagymértékben befolyásolhatják a Fed kamatpályáját, újabb lendületet adva, vagy elvéve azt a piacoktól. A befektetők ugyanis egyre inkább arra fogadnak, hogy a Fednek az idén négyszer kell 25 bázisponttal csökkentenie a kamatokat , hogy ellensúlyozni tudja a vámok gazdaságlassító hatását – csakhogy eközben az infláció alakulására is figyelnie kellene Powelléknek, így ez a várakozás könnyedén túlzottan optimistának bizonyulhat majd a jövőben.
Kereskedj és fektess be a jövő technológiájával – Bárhol, bármikor!
A megjelenés támogatója az Equilor Befektetési Zrt.
A forint erősen kezdte a napot mindkét fontos fronton, az euróval szemben 0,3 százalékkal, 406,5-ig, míg a dollár ellenében 0,95 százalékkal, 370,2-ig erősödött a kurzus kora reggel, a menetet még a vártnál jobb inflációs adat is csak átmenetileg tudta megakasztani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.