Jelentős erősödéssel kezdte a napot a forint az inflációs adatok érkezése előtt: a hazai deviza mindkét fontos fronton nagyot javított tegnapi gyengélkedése után, az euróval szemben 0,3 százalékkal, 406,4-ig, míg a dollár ellenében 0,9 százalékkal, 370,3-ig menetelt a magyar fizetőeszköz reggel nyolc környékére, még az inflációs adatok érkezése előtt.
Aztán érkezett a vártnál kedvezőbben alakuló pénzromlási mutató, amely szerint
az infláció éves alapon a várt 5 százalék helyett mindössze 4,7 százalékon alakult, messze alulmúlva ezzel a februárban mért 5,6 százalékos szintet.
Ez az adat arra enged következtetni, hogy a jegybank talán kevésbé kell óvatosan eljárjon a jövőben, mint eddig várta a piac, lévén a pénzromlás ívének alakulása nem hordozza magában per pillanat a hirtelen felfelé kitörés lehetőségét, ez pedig előrébb hozhatja a kamatvágási ciklus folytatását, csökkentve ezzel a forint kamattámaszát, ami a devizánk lendületének megtörését hozhatja magával.
Ezt pedig a piac nyomban el is kezdte árazni: az euróval szemben 0,4 százalékkal, 407,8-ig gyengült a forint a korábbi szintjeiről, míg a dollárkereszt 30 bázisponttal került feljebb, egészen 371,1-ig a friss adatokat követő percekben. A hirtelen átárazás minden jel szerint csak átmeneti volt, pár perccel később ugyanis a két kereszt gyakorlatilag visszatért ugyanoda, ahol az adatok előtt járt, az euróval szemben 0,2 százalékos napi pluszt jelentő 406,8-on áll a jegyzés, a dollárral szemben pedig visszatért 370,3 környékére a kereszt.
A forint számára – a tágabb piachoz hasonlóan – kifejezetten hektikus volt az elmúlt pár nap, a vámháború aktuális alakulása által kiváltott hullámok rángatták oda-vissza. A forint az elmúlt egy hétben a dollárral szemben megjárta a 360-at és a 374-et is, az eurókereszt pedig 399 és 408 között ingadozott a befektetői bizonytalanság miatt.
Zuhan az infláció Magyarországon: fél év után először mért csökkenést a KSH
Megállt az infláció emelkedése, a Központi Statisztikai Hivatal szerint márciusban a fogyasztói árak átlagosan 4,7 százalékkal emelkedtek a tavalyi év azonos időszakához képest, miközben havi alapon stagnáltak. Az adat meglepetésként értékelhető, az elemzők ennél magasabb áremelkedést jósoltak. Ráadásul az élelmiszer-infláció emelkedése is megállt, azaz tényleg működik az árrésstop.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.