BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyenge negyedéven van túl a bitcoin és továbbra sem látszik a lendület

Gyenge negyedéven van túl a legnagyobb kriptodeviza, amely a vámháború, a recessziós félelmek és a geopolitikai nyomás árnyékában képtelennek bizonyul a tartós emelkedésre. A bitcoin kilátásai sem túlzottan rózsásak.

Egy hónapja nem tudja átlépni a 90 ezer dolláros lélektani határt a bitcoin árfolyama, ennek a negatív sorozatnak a hátterében pedig nemcsak Donald Trump vámháborújának kedvezőtlen piaci hatásai, de az amerikai gazdasággal kapcsolatos recessziós félelmek, és a geopolitikai feszültségek vártnál lassabb csökkenése is megtalálható.

Bitcoin,,Coin,,Cryptocurrency,,Gold,Coin,,Golden,Bitcoin,,Crypt,,Background,,Bokeh,
Gyenge éve van eddig a bitcoinnak, és egyelőre nem lászik, honnan jöhetne a lendület / Fotó: Nataliya Dryha / Shutterstock

Erős kezdés után nagy esés a bitcoinnál 

A bitcoin erős évkezdete teljesen egyértelműen a Trump által a kampány során tett ígéretek által generált, euforikus érdeklődésnek volt köszönhető, a token az év elején ezért még heteket töltött a 100 ezer dolláros határ felett is. 

Aztán, ahogy az idő telt, az ígéretek beteljesítése pedig csak nem történt meg, a befektetők elkezdtek türelmetlenné válni, és eladói nyomás alá helyezték a bitcoin árfolyamát, amely februárban gyakorlatilag nem is tudott már 100 ezer dollár felé kacsingatni, de a 90 ezer dolláros szintet egészen a hónap utolsó hetének elejéig tartani tudta. Ekkorra a piac már elkezdte komolyan venni a vámfenyegetéseket, amelyekhez társulva megjelent az amerikai gazdaság recesszióba csúszásának forgatókönyve is – ezek kumulált hatására a token egy hét alatt 15 százalékot szakadt, februárt így már a 80 ezer dolláros sáv legalján zárta.

Március első pár napjában aztán ismét hatalmasat ralizott az árfolyam, többször is megközelítve a 93 ezer dolláros szintet. A visszatérő optimizmus mögött az állt, hogy Trump bejelentette a sokak által nagyon várt bitcointartalék létrehozását – annak formája és kivitelezése ugyanakkor, miszerint a kormányzat venni nem, csak tartani fogja a kétes forrásból elkobzott tokeneket, hatalmas pofonként érte a piacot, amely a lokális csúcsról 14 százalékot rántott az árfolyamon, letörve ezzel a 80 ezer dolláros támaszt is.

Ez a mélyrepülés ugyanakkor ekkor már senkit nem lepett meg, aki követi a tágabb tőkepiaci trendeket is: az S&P 500 index a vámháború és a recessziós félelmek hatására ekkor már 10 százalékos gödörbe került idei csúcsáról, ahogy a több frontról érkező félelmek összessége mélységesen áthatotta a befektetői közösséget.

Március harmadik hetére aztán a bitcoin a tágabb piaccal együtt kisebb emelkedést produkált, ahogy a fókusz – mint most már tudjuk, csak átmenetileg – az ukrajnai béketárgyalások kedvező haladása felé fordult a vámháború felől, de ez a lendület nem tartott ki sokáig, a bitcoin, ahogy a teljes piac is, lefordult a hónap végén, és 4,5 százalékos mínuszban zárta a márciust.

A bitcoin számára a kilátások sem rózsásak

A legnagyobb kriptodeviza számára a következő időszakban 

  • a makrogazdasági mutatók alakulásán, 
  • a vámháborúval kapcsolatos fejleményeken, 
  • a Fed kamatpályáján, és
  • a globális kockázatvállalási hajlandóság alakulásán 

túl az is kiemelten fontos lesz, hogy mekkora érdeklődés áll majd fel a tőzsdén kereskedett alapjai iránt, amelyek eddig főként Amerikában kaptak kiemelkedő figyelmet. Az elmúlt időszakban hosszas tőkekiáramlási sorozatokat mutattak a bitcoin ETF-jei, majd ez egy pár napra megtört a tőzsdék fellélegzésével párhuzamosan – március utolsó napjai ugyanakkor már ismét a befektetői tőkekivonásról szóltak, ez pedig azt jelenti, intézményi oldalról ismét csökken a kockázatvállalási kedv, így onnan támaszt nehezen remélhet a piac.

És a bitcoin számára az sem túl jó előjel, hogy egyes szakértők szerint a 80 ezer dolláros szintet is csak azért tudta megtartani a token, mert a MicroStrategy folyamatosan, két marékkal vásárolja fel a tokeneket saját tartalékába, folyamatosan támogatva ezzel a keresleti oldal jelenlétét a piacon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.