Volatilis és pesszimista piaci környezetben is öntötték a pénzt áprilisban a befektetők a tőzsdén kereskedett alapokra (ETF) Európában. A költséghatékony és diverzifikált tulajdonsága miatt világszerte egyre nagyobb teret hódító befektetés európai vagyonát azonban megtépázta az amerikai elnök által elindított kereskedelmi háború miatti piaci felfordulás.
A kontinensen bejegyzett ETF-ek összvagyona 2,3 százalékkal, 2054,5 milliárd euróra csökkent az LSEG Lipper adatszolgáltató legfrissebb kimutatása szerint.
A zsugorodásért a leforduló hozamok a felelősek, melyek áprilisban 66,7 milliárd eurós árfolyamveszteséget okoztak az ETF-tulajdonosoknak. A megtakarítókat a volatilis piaci környezet sem zavarta meg, egy hónap alatt 24,4 milliárd euró értékben táraztak be ezekből a termékekből.
A legkeresettebb terméktípus továbbra is a részvény-ETF volt, 14,8 milliárd eurós tétellel.
Egyedül a kötvényes portfólióikból építettek le a befektetők, az ilyen ETF-ekből 1,1 milliárd euró értékben váltottak vissza a tulajdonosok a múlt hónap során.
Az év első harmadában ezzel már 87,1 milliárd euró tőke érkezett az európai tőzsdén kereskedett alapokba.
Ha a szektor tartani tudja a beáramlás jelenlegi szintjét, akkor idén elérheti a 300-350 milliárd eurót a kontinens ETF-jeibe érkező friss megtakarítások összege az LSEG Lipper prognózisa alapján. Ez új csúcsot is jelentene egyben az európai ETF-ek bő 25 éve íródó történetében.
A befektetési szolgáltatók különversenyét áprilisban is a piacvezető amerikai iShares nyerte. A BlackRockhoz tartozó ETF-ekbe 6,1 milliárd eurónyi friss ügyfélpénz érkezett. A második helyen a francia Amundi termékpalettája végzett, 4,2 milliárd eurós nettó értékesítéssel. A képzeletbeli dobogó legalsó fokára az amerikai Vanguard léphetett fel, miután a befektetők 4,1 milliárd euró értékben vásároltak ETF-jeiből. A nagy hármas mögött messze lemaradva az Invesco futott be negyedikként, 1,2 milliárd euró friss tőkebeáramlással.
A 10 legnagyobb szolgáltatónál fektették be az európaiak az ETF-megtakarításak mintegy háromnegyedét, 17,8 milliárd eurót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.