BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dől a pénz az amerikai tőzsdén kereskedett alapokba

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Még 11 ezermilliárd dollár pihen a pálya szélén az amerikai pénzpiaci alapokban. Sanszos, hogy továbbra is dől a lé a már most is rekordszintet mutató ETF-piacra. Az iparág bajnoka a Vanguard.

Idén már eddig is rekordösszeg, 437 milliárd dollár áramlott az amerikai tőzsdén kereskedett alapokba (ETF). Mit sem zavartatják magukat a befektetők attól, hogy a pandémia óta nem láttunk ilyen viharos árhullámokat: dől a lé a tőzsdékre. Miután a nyári és őszi hónapokban szezonálisan erős az ETF-forgalom, jó esély mutatkozik egy újabb rekordévre a tavalyi után.  

Dől a lé
Dől a lé az amerikai ETF piacra / Fotó: Shutterstock

Évtizedes tendencia, hogy dől a pénz 

Kézenfekvő magyarázatot kínál az ETF-ek nyereségére egy évtizedes tendencia. A tőzsdén kereskedett alapok ugyanis alacsonyabb díjakat és kedvezőbb adózást kínálnak, mint a befektetési alapok. Ezért 

folyamatosan áramlik a tőke az egyik bugyorból a másikba. 

Ám ez nem ad magyarázatot az idén tapasztalható pénzmozgás mértékére. Úgy tűnik, az elmúlt hónapok vámháborús volatilitása vonzóvá tette a tőzsdei befektetéseket: éppen duplázzák az amerikai eszközökre halmozott téteket. És a tőzsdei fogadások legnépszerűbb formája az ETF.

Vételi lehetőséget látnak a tőzsdei hullámvölgyekben a befektetők

– mondta Todd Rosenbluth, a VettaFi adatszolgáltató kutatási vezetője.

 

Ezermilliárdok állnak a pálya szélén

Az ETF-ekbe öntött több százmilliárd dollár java a részvényalapokba és a kötvényalapokba került. Jól fogynak a népszerű indexeket követő alapok, de a professzionális kezelők által válogatott, újszerű részvény- és kötvényalapok is kiemelkedően teljesítenek.

Egyetlen alap sem profitált jobban a fellendülésből, mint 

az ETF-ipar új bajnoka: a Vanguard Group S&P 500 ETF 

terméke. Az ultraolcsó indexalap idén elképesztő, 65 milliárd dolláros nettó beáramlást szívott fel, s közben a világ legnagyobb ETF-jévé vált a kezelt eszközök alapján. Amikor a tőzsdei volatilitás áprilisban ötéves csúcsra emelkedett, a Vanguard S&P 500 alapja minden idők legmagasabb havi beáramlásáról jelentett. 

Az április eleji zűrzavaros időszakban 5:1 vételi-eladási arányt láttunk

– mondta  Greg Davis, a Vanguard elnöke. Hozzátéve: a befektetőknek óriási mennyiségű készpénzük halmozódik a pálya szélén, amit munkába állítanak, ha olcsón lehet vásárolni. 

Míg a BlackRock vezérigazgatója, Larry Fink többször is beszélt arról, hogy

az Egyesült Államokban 11 ezermilliárd dollár pihen pénzpiaci alapokban,

 s cége arra vár, hogy ez a pénz a részvény- és kötvényalapokba áramoljon.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.