Egyre többen bíznak a devizapiacokon az euró folytatódó erősödésében, sok fedezeti alap már az 1,20 dollár feletti árfolyamot vizionálja, miközben a Depository Trust & Clearing Corporation adatai is azt mutatják, hogy idén még soha ennyien nem tettek az európai közösségi deviza ralijára, mint kedden, pedig már hétfőn is nagy lendületbe jött az euró.
A közös deviza ennek megfelelően hétfőn 10 napos csúcsára, 1,13 dollár közelébe emelkedett. A folyamatot erősítette, hogy a Moody’s Ratings a múlt héten lerontotta az Egyesült Államok hitelminősítését, és emiatt tovább gyengült a dollár.
Eközben Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke is arról beszélt, hogy az erősebb euró „lehetőség”, nem pedig fenyegetés, ami szintén az euró javára szólt.
Az euró erősödése másrészt összefüggésben van a világ legfejlettebb hét országát tömörítő G7-csoport kanadai csúcstalálkozójával is, mivel a héten összeülő politikusok és jegybankelnökök a devizapolitikáról is szót ejtenek majd, amire tekintettel a fedezeti alapok és a hosszabb távú befektetők máris dollár short-pozíciókat építettek fel.
Chris Turner, az ING devizastratégiáért felelős vezetője szerint noha nem valószínű, hogy a G7 közleményébe bármilyen kulcsfontosságú, árfolyam-befolyásoló megjegyzés kerülne, az elemzők az árnyalatokat is vizsgálni fogják, és minden rezdülés hatást gyakorolhat a dollárra.
Ez egy olyan eseménykockázat, amely újabb erőteljes csökkenést indíthatna el a dollárban – különösen az EUR/USD és az USD/JPY devizapárokban, tekintettel a G7-országok, illetve az EU súlyára, valamint az euró és a jen által a dollárral szemben kínált likvid alternatívákra
– tette hozzá.
A Citigroup szerint is tovább eshet dollár a találkozó után. A bank devizastratégái azt írták, hogy Washington várhatóan nem törekszik agresszíven a gyenge dollárra, ám a zöldhasú mégis gyengülni fog, mivel a Trump-kormányzat vélhetően megállapodik fő kereskedelmi partnereivel a vámok csökkentéséről.
A Danske Bank elemzői pedig a jelentős dolláreladásokkal és szintén Lagarde retorikájával indokolták az az euró legutóbbi erősödési hullámát, előbbit az amerikai politika kiszámíthatatlan jelzéseire adott piaci válaszként értékelve.
Megerősítették 1,2 dolláros 12 hónapos euró előrejelzésüket is, annak dacára is, hogy – úgy vélik - a Federal Reserve idővel héjább irányba mozdulhat el.
Az euróval 1,1235 dolláron kereskedtek délután három körül.
Az euró erősödése általában a forint számára is kedvező, hiszen ilyenkor a befektetők az EU-országok többi devizáját is venni szokták. A kisebb devizák árfolyama viszont könnyebben meglódul, így sokszor az euróhoz mérten is emelkedik a kurzusuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.