BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Meta is falba ütközött a mesterségesintelligencia-modellek fejlesztésében

A gyors fejlődés kora lehet, hogy véget ért. A mesterségesintelligencia-modellek fejlesztői hiába nem spórolnak az erőforrásokkal, a nagy ugrás csak nem akar jönni.

Elhalasztja legújabb mesterségesintelligencia- (M) modelljének bemutatását a Meta, miután a képességei nem hozták a várt mértékű javulást, a fejlesztésekre költött dollármilliárdok ellenére sem.

LLAMA-AI-META AI
A Meta kénytelen elhalasztani a rég várt MI-modell megjelenését / Fotó: Hans Lucas via AFP

A belsős használatban csak Behemoth kódnéven ismert, nagy nyelvi modellt eredetileg áprilisban mutatták volna be a cég fejlesztőknek tartott MI-konferenciáján, de a Meta végül csak két kisebb Llama-modellt mutatott be a rendezvény előtt. A Behemoth nyilvánosságra hozatalát előbb júniusra, majd őszre vagy későbbre tolták a The Wall Street Journal információi szerint.

A Meta gyorsan utolérte versenytársait az MI fegyverkezési versenyben, és önti a dollármilliárdokat a fejlesztésekre, idén pedig 72 milliárd dollárnyi beruházást tervez, ami jórészt a cégvezető Mark Zuckerberg MI-vel kapcsolatos terveit szolgálja. A Meta-vezér pár éve még a metaverzum meghódítására készült, ám a fejlesztésekre költött óriási összegek kiábrándító eredményt hoztak csupán. Sem a Meta, sem Zuckerberg nem beszélt azonban a nyilvánosság előtt a Behemoth megjelenésének menetrendjéről, így akár a vártnál korábban is érkezhet, de 

a modell fejlesztői attól tartanak, hogy nem lesznek képesek megfelelni a várakozásoknak.

A cég felső vezetőit egyre jobban frusztrálja az előrelépés hiánya, és felmerült a mesterséges intelligencia fejlesztői csapatában a menedzsment változtatása is. A Meta ugyanis nyilvánosan annyit azért elárult a modellről, hogy az egyes teszteken már jobban teljesít, mint a versenytársak, az OpenAI, a Google vagy az Anthropic modelljei.

Nem csak a Meta képtelen a nagy ugrásra

Ugyanakkor a Meta problémái nem egyediek, a mesterségesintelligencia-modellek fejlődése más cégeknél is lassulni látszik, az elköltött óriási összegek ellenére. Az OpenAI-tól a GPT-5 modellt eredetileg tavaly nyárra várták, ám idén februárban a céget vezető Sam Altman már arról beszélt, hogy csak a GPT-4,5 fog megjelenni legközelebb. Azt a ChatGPT mögött álló cég nem árulta el, hogy mikor érkezik majd a GPT-5. 

Az Anthropic tavaly arról beszélt, hogy készül az új MI-modell, a Claude 3.5  Opus, ám az máig nem jelent meg, és a cég csak annyit mondott, hogy az Opus hamarosan érkezik majd.

A Meta Llama modelljének első változatát készítő csapat főként kutatókból és doktori fokozattal rendelkező akadémikusokból állt, akik tanulmányt is írtak a technológia működéséről. Ám az eredeti 14 kutatóból 11 már elhagyta a céget. Később az is kiderült, hogy az egyik fontos MI-teszten nem az áprilisban nyilvánosságra hozott modellek szerepeltek jól, hanem azok kifejezetten a tesztre optimalizált változatai. Az OpenAI-tól szintén távozott már az alapítók túlnyomó többsége.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.