BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

BioNTech: Karikó Katalin szabadalma után most egy kínai rákgyógyszerrel kaszálnak milliárdokat

A tesztelés alatt álló rákgyógyszer megváltoztathatja a tumoros betegek ellátási standardját. A Bristol Myers Squibb 3,5 milliárd dollárt feltétel nélkül fizet ki a BioNTechnek, s csak azután jönnek majd a mérföldkő-kifizetések.

Az egykor Karikó Katalin alelnökségével működő német BioNTech több milliárd eurós szerződést kötött BNT327 nevű bispecifikus rákgyógyszere közös globális fejlesztésére és forgalmazására az amerikai Bristol-Myers Squibb gyógyszeripari óriáscéggel – közölte a német tőzsdei vállalat hétfőn.

Biontech
Nagyon bejött a kínai akvizíció a BioNTechnek / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Kilőttek a BioNTech részvényei

A bejelentésre több mint 12 százalékkal, 95 euróra lőttek ki a cég részvényei a frankfurti tőzsdén. Év eleje óta viszont ezzel együtt is mintegy 14 százalékkal gyengültek a papírok.

A BNT327-et jelenleg egy III. fázisú vizsgálatban tesztelik a tüdőrák egy speciális formája ellen, és a tervek szerint még ebben az évben megkezdődik egy további, késői fázisú vizsgálat mellrákos betegeknél is. 

A BioNTech a BNT327 jogait 2024-ben a kínai Biotheus cég felvásárlásával szerezte meg, ami összességében mindössze potom egymilliárd dollárjába került.

Csak az előleg 1,5 milliárd dollár

A mostani megállapodás rendelkezései szerint viszont csak az előleg 1,5 milliárd dollárt tesz ki, és további kétmilliárdot utalnak át az amerikaiak 2028-ig, több szakaszban. Ráadásul egyik kifizetést sem kötötték feltételhez. 

Ezenkívül – már feltételhez kötötten – a BioNTech akár további 7,6 milliárd dollárt is kaphat, ha a szerződésben meghatározott mérföldköveket eléri. 

A fejlesztési költségeket és az esetleges nyereséget a két partner egyenlő arányban osztja meg egymás között.

Az innovatív immunonkológiai gyógyszerek fejlesztése és forgalmazása terén szerzett széles körű tapasztalataink és szakértelmünk révén képesek vagyunk – a BioNTech-kel együttműködve – a BNT327-ben rejlő teljes potenciál kiaknázására. Ez a termékjelölt megváltoztathatja a tumoros betegek ellátásának standardját

– nyilatkozta Christopher Boerner, a Bristol Myers Squibb vezérigazgatója.

A szerződés újabb óriási lépés a BioNTech innovatív rákterápiákra irányuló stratégiája megvalósításában. A Biotheus felvásárlása több mint kifizetődő volt a cégnek. A BNT327 sikeres továbbfejlesztésének esélyei pedig egyre javulnak. 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.