A brit kormány összesen 1,7 milliárd font kifizetésével számolt a koronavírus elleni oltás okozta kártérítések miatt – értesült a Covid Inquiry.
A Telegraph cikke szerint a kormány felkészült a problémákra, mert a Covid-oltóanyagokat „sokkal gyorsabb ütemben” fejlesztették ki, és nem vetették alá „kiterjedtebb klinikai vizsgálatoknak”. Lord Sharma korábbi államtitkár is kijelentette, hogy a kormány kártalanította a károsultakat, de azt is közölte, hogy az előnyök meghaladják a költségeket. „A hangsúly azon volt, hogy mekkora nettó haszna van az oltások sikeres alkalmazásának, és a nettó haszon számítása egyértelműen azt mutatta, hogy sokszorosa volt a lehetséges károknak.”
Az oltásokat kifejlesztő gyógyszergyártók kezdetben „törvényes mentelmi jogot” kértek, amely megvédte volna őket minden polgári jogi követeléstől, és amelyhez az Egyesült Államok is hozzájárult. A lap cikke szerint a Pfizer-BioNTechkel folytatott kezdeti egyeztetések után – amely kifejlesztette az egyik mRNS-oltást – a kormány a kártalanítási költségeket 75 és 300 milliárd font közé becsülte.
Lord Sharma azonban azt mondta, hogy a kormány „visszaszorította” a gyógyszergyártó cégek teljes mentességének az igényét, és végül egy kisebb kártalanítási összegről állapodtak meg, amely a legrosszabb forgatókönyv szerint 1,7 milliárd font lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.