Alaposan lenyomta az elemzői várakozásokat az Nvidia első negyedéves eredménye, a mesterségesintelligencia- (MI) robbanás legnagyobb nyertese árbevételi és profitsoron is jobb számokat hozott, mint azt a piac várta, ez pedig a részvények árfolyamán is meglátszott: a papír 5 százalékot emelkedett a zárás utáni kereskedésben, olyan magasságokba tolva ezzel az árfolyamot, ahol egészen a vámháború kirobbanása óta nem járt.
A vállalat árbevétele továbbra is elképesztő mértékben növekszik, az üzemi marzs ugyan 65-ről 50 százalékra csökkent, de még így is nagyságrendekkel az S&P 500 14,3 százalékos átlaga felett jár, a részvények pedig ugyan a vámháború eszkalációjának csúcsán beszakadtak, a feszültségek csökkenésével a papír ismét elszállt, a gyorsjelentés utáni, hivatalos tőzsdezárás utáni kereskedésben több mint 5 százalékot emelkedett a papír.
A szakértők rendszeresen hangoztatják, hogy ez a fajta, robbanásszerű növekedés hosszú távon nem fenntartható, az Nvidia kapcsán például már csak azért sem, mert az elemzők szerint nem valószínű, hogy a mesterséges intelligencia iránti kereslet berobbanási hulláma után is ekkora kereslet lehet az MI-csipek iránt, így az értékesítés volumene mindenképpen vissza fog esni, a technológia fejlődésével csökkennek majd az árak az élesedő piaci verseny miatt, ez pedig végső soron csökkenti majd a vállalat befektetői vonzerejét is.
Ezzel az állásponttal persze lehet vitatkozni,
hiszen az MI-k teljesítményének növekedése szükségessé teszi az azt kiszolgáló hardverek folyamatos fejlődését is, a keresleti oldal így hosszabb távon is stabil maradhat, de ebbe a vámháborútól kezdve egy váratlanul erős versenytárs felbukkanásáig sok minden beleszólhat.
A befektetők részben ezért is, sokat spekulálnak arról, hogy az Nvidia részvénye, például P/E-alapon kifejezetten drága, így már késő lehet beszállni a futamba. Ez természetesen lehet igaz is, arról viszont tényszerűen sem lehet beszélni, hogy egy buborékot látnánk az Nvidia árfolyamán: a cég bődületes árbevétel- és profittermelésbeli növekedése ugyanis hatalmasat csökkentett az árazottságon,
az egyenlet nevezőjében bekövetkezett nagyságrendi változás miatt, ezzel ugyan még mindig az S&P 25-ös átlaga felett jár, de már távolról sem annyival, mint korábban.
Ha úgy tetszik, igenis volt egy bődületes buborék az árfolyamon, de az már kidurrant, mégpedig két éve – és mindebből mit sem éreztek meg a befektetők.
Azt persze távolról sem lehet biztosra mondani, hogy az Nvidia végtelen hegymenete a jövőben is folytatódhat, az viszont egyértelműen látszik a cég számaiból, hogy a növekedés még a vámháborús korlátozások ellenére is lendületes lehet a jövőben, ha pedig ezek megszűnnének, amire a hektikus tárgyalások során azért mindig meglehet az esély, akkor továbbra is félelmetes tempóban lehet képes gyarapítani főbb számait a cég.
A vállalat pedig továbbra is egyértelműen uralja az MI-csipek piacát, és a szaúdi óriás MI-adatközpont építése és fejlesztése pedig még csak most kezdődik – nem véletlenül optimisták a befektetők mellett az elemzők is, akik még a jelenlegi bizonytalan környezetben is 160 dollár fölé várják az árfolyamot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.