Január 20-án megkezdődtek a kamatfizetések a lejáró Prémium Magyar Állampapírok után, ami láthatóan megmozgatta némileg a lakossági betétek piacát is: több bank kínálatában is megjelentek évi 6–8 százalékos kamattal kecsegtető ajánlatok.
Az igyekezet nem véletlen: ahogy arról korábban beszámoltunk, a kormány idén összesen 1700 milliárd forintot fizet ki az állampapírral rendelkező ügyfeleknek, kamatok formájában. Ebből 1300 milliárd forint a PMÁP-sorozatokhoz kapcsolódik. Csak az első fél évben több mint 1200 milliárd forintnyi likviditás jelenik meg így a hazai háztartásoknál, amelynek – érthető módon – minél nagyobb részét próbálják magukhoz vonzani a pénzintézetek.
A lekötött forintbetétek melletti legfőbb érv, hogy kiszámítható, egyszerű, és kockázatmentes hozam (ebben az esetben kamat) elérését lehetővé konstrukcióról van szó, amelynél a választott futamidő 30 naptól egészen több évig is terjedhet.
A bankok által ígért akciós kamatoknál viszont érdemes mindenképpen figyelembe venni, hogy azok csak a lekötés első periódusára vonatkoznak: tehát egy 3 hónapos lejáratú, akciós betét csak az első kilencven napra vetítve hozza az akciós kamatot, ismételt lekötésénél is normál feltételekkel kamatozik tovább.
Az akciós kamat időtartamán túl figyelni kell a betéti akcióknál a meghatározott feltételekre is: így például arra, hogy a kiemelt kamat sok esetben csak a frissen bevont pénzekre jár, a már régóta a számlán lévő megtakarításokra nem.
Emellett egyes konstrukciók csak bizonyos bankszámlacsomagok megléte mellett, vagy a prémium ügyfélkör számára elérhetők, de előfordulnak a megfelelően aktív számlahasználatot elváró konstrukciók is.
Mindezek ellenére számos olyan eset lehetséges, amikor az akciós betétek valós takarékoskodási alternatívát jelenthetnek: így például akkor, ha valaki enyhe mértékű kockázatot sem kíván vállalni a megtakarításainál, vagy éppen akkor, ha éppen kivár valamilyen befektetési döntéssel, és az átmeneti időszakban is szeretné fialtatni a pénzét.
A K&H a frissen érkezett ügyfeleinek kínálja a Rajt betétjét, amelynek az az egyik feltétele, hogy a betétes legalább egy hónapja lakossági számlát vezessen a pénzintézetnél. A 90 napos futamidejű betét évi 8 százalékos bruttó kamatot fizet, ám ehhez legalább 500 ezer forintnyi új forrás bevonása szükséges. Az MBH Bank Akciós Prémium Betétjét – nevéből adódóan – a prémium ügyfélkörnek ajánlják, 6 hónapos futamidőre, évi 5,5 százalékos kamat mellett. Az elhelyezett összeg legalább százezer forint lehet, de alapesetben nem érheti el a 20 millió forintot. A friss (vagy állampapírból származó) pénz itt is feltétel. A MagNet Bank Prizma forintbetétjét szintén az új forrást bevonó ügyfelek vehetik igénybe: a legmagasabb, 5,06 százalékos éves kamat a 3 hónapos futamidejű változatnál érhető el. Az OTP Bank Prémium forint betétjénél 6 hónap a futamidő, és legalább 100 ezer forintnyi új forrást kell elhelyezni az évi 6,50 százalékos kamat eléréséhez. Az igénylés további feltétele a Bázis számla megléte, amelyhez Prémium Next szolgáltatáscsomag kapcsolódik.
A Gránit Bank többféle futamidővel tart a kínálatban vonzó kamatozású betéti konstrukciókat. A Szimpla nevű változatnál 1 hónapos futamidőre fizet évi 3 százalékos kamatot a pénzintézet. Az eBank betétnél 3 hónap a futamidő, és évi 6,50 százalék a kamat, ám ehhez az ügyfélnek eBank szerződéssel kell rendelkeznie, a megfelelő mértékű havi jóváírás mellett. A 6 hónapos futamidejű, évi 5 százalékos kamatot kínáló KamatMax nevű konstrukciónál pedig megfelelő kártyás vásárlási forgalmat kell generálnia az ügyfélnek.
A vegyes – betéteket és befektetési jegyeket is tartalmazó – konstrukciók száma is nőtt a piacon. A Gránit Bank pont a közelmúltban jelent meg a Hozampáros betét nevű termékével, amelynek a betéti része 4 hónapos futamidőre fizet évi 8 százalékos kamatot. A konstrukciót új pénz elhelyezésével lehet igénybe venni, és mind betétben, mind befektetési alapban legalább 200-200 ezer forintot el kell helyezni. Hasonló elven működik a CIB Bank Tandem nevű megtakarítási terméke is, amelynél a betét aránya egyharmad az elhelyezett pénzen belül. A betéti részben elhelyezett pénznek el kell érnie a százezer forintot, a 3 hónapos lekötésre járó éves kamat 5, Magnifica (prémium banki) kedvezménnyel pedig 6 százalék. A CIB termékének létezik eurós változata is, itt 5,illetve 7 százalék a betéti rész éves kamata – 500 eurós, minimálisan elvárt lekötött betéti összeg mellett. A K&H Mix megtakarításánál 6 hónap a futamidő a betéti résznél, és összesen legalább 500 ezer forintot kell elhelyeznie az ügyfélnek. A betéti rész aránya itt változhat, de legfeljebb 50 százalék lehet.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a lakossági betétek állománya megközelítette a 12 600 milliárd forintot november végén, ami 13,4 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál. A lakossági betétek legnagyobb része ugyanakkor lekötetlenül pihen a folyószámlákon: a látra szóló és folyószámlabetétek aránya novemberben megközelítette a 83 százalékot. Érdekes ugyanakkor, hogy a devizabetétek aránya csökkent az elmúlt egy évben a teljes portfólión belül, és a 2023. novemberi 20,8 százalékhoz képest a múlt év tizenegyedik hónapjára 18 százalék alá csúszott.
A jegybank pénzügyi számlákról szóló statisztikái szerint ugyanakkor a betétek súlya lassan csökken a háztartások pénzügyi eszközein belül: 2024. harmadik negyedévében 14,3 százalékot ért el, szemben az egy évvel korábbi 14,8-del. Közben a magyar állampapírok részesedése gyakorlatilag stagnált – szeptember végén 12,8 százalékot ért el –, viszont a befektetési jegyeké egyetlen év alatt 10,2-ről 11,9 százalékra ugrott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.