BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új szakaszba lép a vállalat élete a kockázati tőkés belépésével

„A külső befektető érkezésével valami új dolog történik a vállalatnál” – mondta az egyik üzleti reggelin Dr. Antall György, a Réti, Antall és Társai Ügyvédi Iroda cégtársa. Kifejtette, hogy a magyar cégek általában családi vállalkozások, és egy teljesen más viszony jön létre, ha belép a vállaltba kockázati tőkés. „A cégvezető szuverén, cézári hatalma megszűnik, és el kell viselni a tőkéstársat” – hangsúlyozta Antall György, aki hozzátette, azt is, hogy alkalmassá kell tenni a vállalatot a befektetésre.

Az első fontos dolog a titoktartási megállapodás a vállalat és a tőkebefektető között Antall György szerint. „Ha már tudjuk, hogy merre tartunk, akkor jöhet a szándéklevél. Ez tartalmazza, hogy a vállalat mennyi pénzt kaphat, mire fordíthatja, valamint az irányítási jogokat is leírják” – fűzte hozzá a szakértő.

„A kockázati befektetők az exitnél szeretnének nagyot kaszálni” – mondta Antall György, hozzátéve, hogy látni kell, kik azok, akik beleteszik a pénzt a vállalatba és tulajdonostársak lesznek.

„Jellemzően a kockázati tőkést kisebbségi tulajdonosként lép be a vállalatba, 25 és 50 százalék közötti tulajdonrésszel, de bizonyos kérdésekbe vétójogot vagy együttdöntési jogot kér” – hívta fel a figyelmet a Réti, Antall és Társai Ügyvédi Iroda cégtársa. „Ez az egyik legszenzitívebb kérdés. A döntési jogosultságok egy pár téma köré csoportosulnak, ami például a vállalkozás megszüntetésével vagy felvásárlásával kapcsolatos” – fejtette ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.