BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
SZALDÓ indexkép MBH Bank
ÜZLETRE HANGOLUNK

Kereskedelmi háború: megrendült a dollár dominanciája?

A kereskedelmi háború legfelfokozottabb pillanataiban az amerikai dollár gyengült, míg az amerikai állampapírok hozama emelkedett. Eközben egyre több olyan hír érkezett, hogy az ázsiai befektetők szeretnék megkerülni a dollárt a tranzakcióik végrehajtásakor. Véget érhet az amerikai fizetőeszköz több évtizedes dominanciája, vagy nem lehet olyan egyszerűen leváltani a zöldhasút? Erről beszélgettünk a Szaldó első epizódjában.
A podcast vendége: Árokszállási Zoltán , az MBH Elemzési Centrum igazgatója

Az amerikai dollár hullámvasútra ült az elmúlt időszakban. A kereskedelmi háború legfelfokozottabb pillanataiban gyengült az amerikai fizetőeszköz, miközben az állampapírhozamok emelkedtek. A Szaldó első adásában Árokszállási Zoltánt, az MBH Elemzési Centrum igazgatóját kérdeztük arról, hogy megrendülhet-e az amerikai dollár egyeduralma.

A Szaldó első epizódját itt hallgathatják meg.

 

Az amerikai dollár abszolút dominanciája a második világháború vége óta megkérdőjelezhetetlen. Ennek több jele is van: egyfelől a nemzetközi tranzakciók jelentős részét dolláralapon számolják el, másfelől pedig az egyik, ha nem a legfontosabb menedékdevizának számít. 

Ennél is fontosabb azonban, hogy ha két kisebb deviza között akarunk váltani, amelyeknek nincs olyan likvid piacuka, akkor az csak az amerikai dollár közbeiktatásával működik. „Ha például forintot akarunk izraeli sékelre váltani, akkor először a forintot át kell váltani dollárra, és abból lehet venni sékelt” – magyarázta Árokszállási Zoltán.

Kereskedelmi háború: gyengülő dollár, emelkedő hozamok

A kereskedelmi háború idején tett legnagyobb mértékű vámbejelentések alapvetően két fontos piaci folyamatot indítottak el: gyengítették az amerikai dollárt és emelték az amerikai állampapírok hozamát. Azóta úgy tűnik, hogy bár csillapodtak a vámháborús kedélyek, a dollár valószínűleg most egy jó ideig távol került attól, hogy ismét egy az egyben váltsák az euróval. Egyre messzebb kerültünk a paritástól, és a következő negyedévekben az 1,1–1,2 közötti euró-dollár keresztárfolyam lehet inkább jellemző – tette hozzá az MBH Elemzési Centrum igazgatója.

Dollar Price
A kereskedelmi háború megingatta az amerikai dollárba vetett bizalmat, de még mindig az első számú devizának számít / Fotó: NurPhoto via AFP

Az amerikai dollár április 2. után kezdett gyengülni, amikor Donald Trump amerikai elnök bejelentette az Egyesült Államok által kivetendő vámtételeket. A cél a külföldi import megdrágítása volt, ezáltal pedig a hazai, amerikai termelés felpörgetése. A bejelentést követően feltételezhető, hogy a külföldi országok közül a legtöbb amerikai állampapírt tartó Kína elkezdte eladogatni ezeket az eszközeit, ami hozzájárult a hozamemelkedéshez és a dollár gyengüléséhez.

Árokszállási Zoltán szerint vannak arra utaló jelek, hogy egyes ázsiai szereplők, befektetők kezdik megkerülni a dollárt az egymás közötti tranzakcióik során. 

Főleg a Kínával való kereskedelemben látható, hogy jüanra kezdenek átállni a szereplők az elszámolásnál. Illetve néhány közel-keleti ország, például Szaúd-Arábia az olajvásárlásoknál már elfogadja a jüant az amerikai dollár helyett – tette hozzá a szakértő.

További részletek a beszélgetés tartalmából:

  • Hogyan alakult ki az amerikai dollár hegemóniája? (01:28)
  • Milyen jelek utalnak arra, hogy megrendülhet a dollár egyeduralma? (04:17)
  • A túl erős dollár miatt robbant ki a kereskedelmi háború? (08:17)
  • Meg tudnának szabadulni az ázsiai országok a dollártól? (11:36)
  • Devizaháború a Távol-Kelet és az Egyesült Államok között (15:10)
  • Az euró és a forint kilátásai a devizapiaci turbulencia idején (20:40)

A Szaldó korábbi epizódjait itt hallgathatják meg. 

Podcastok Vidcastok

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.