BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mindent megpróbálnak

2002.04.15., hétfő 00:00

Orbán Viktor elérte, hogy a választási kampány két forduló közötti, talán legfontosabb szakasza szinte kizárólag a Fidesz és a kormány tetteiről és szavairól szóljon. Az első kör eredményeit elemezve arra a következtetésre juthattunk, hogy a szabad demokratákkal kiegészült szocialisták esélyei sokkal jobbak. Ezt a megállapítást változatlanul érvényesnek tekinthetjük, de látnunk kell azt is, hogy a körülmények egy hét alatt többször megváltoztak. Első nekifutásra rögzíthettük: ahhoz, hogy a Fidesz képes legyen fordítani a történések menetén, két fejlemény egyidejű bekövetkeztére van szükség. Egyrészt a miniszterelnöknek fel kell ráznia az egyesített jobboldal letargiába süllyedt, de legalábbis mélységesen csalódott szavazóit. Másrészt bizakodnia kell abban, hogy az első fordulót a baloldal javára billentő, általában politikailag nem feltétlenül aktív rétegek másodjára nem mennek el voksolni.

A kormányfő és a fideszes stratégák úgy döntöttek, radikális húzásokkal próbálják meg kizökkenteni a még mindig viszonylag békés mindennapok nyugalmából a választópolgárokat. Ennek keretében egy hét alatt kellett bejárni ugyanazt az utat, amit a párt előzőleg négy év alatt tett meg. Vagyis előbb nagyon gyorsan kikeveredni szélre, fokozandó a meggyőződésesek harci szellemét, majd visszazúdulni középre, bebizonyítandó a visszafogottságot kedvelők számára is, hogy a Fidesz igenis nyugodt, sőt erő.

A Testnevelési Egyetemen elmondott, az MSZP múltbéli - jórészt ellenzéki létéből adódóan természetes - nemjeit populistán a jövőre kivetítő beszéd, a nyílt formában bevetett negatív kampány szinte mindenkit váratlanul ért. Az ellenzék és az elemzők arra számítottak, hogy Orbán Viktor és a Fidesz már a két forduló között azt teszi majd, amit a választások után egészen biztosan ildomos lesz cselekednie: szelíd, a konszolidáció felé mutató irányt vesz fel.

A második, igazi meglepetés azonban csak szombaton következett: a példátlan méretű nagygyűlést megelőzően azzal számolhattunk, hogy a keddi "előjáték" után a miniszterelnök forradalmi, a tömegeket fanatizáló hangulatot teremt. Ehelyett jött - a politikai giccs elemeit továbbra sem nélkülöző körítéssel - az összefogás és a szeretet.

Hogy ezek után mi lehet a slusszpoén, nem sejtjük. Ám az máris biztosnak tűnik, hogy a Fidesz tábora szavazni fog a második fordulóban is. A zászló persze a szocialistáknak áll, de indokolt nagyon figyelniük. (GA)

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.